11.09.2012 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 11.09.2012, sygn. ITPB1/415-646a/12/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB1/415-646a/12/AK

Zakres skutków podatkowych przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz syna.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2012 r. (data wpływu 15 czerwca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz syna - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 czerwca 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych m.in. w zakresie skutków podatkowych przekazania zorganizowanej części przedsiębiorstwa na rzecz syna.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi od 15 października 1990 r. jednoosobową działalność gospodarczą. Miejscami prowadzenia działalności gospodarczej są dwie miejscowości K. i G, w każdej z nich prowadzony jest samodzielny sklep jubilerski. Wnioskodawca nie posiada rozdzielności majątkowej, prowadzi we własnym zakresie podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz wybrał ogólne zasady rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Głównym przedmiotem działalności (zgłoszonym i wykonywanym) jest sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD 47.77.Z). Dla obu ww. sklepów prowadzony jest wspólny rejestr zakupu i sprzedaży oraz jedna książka przychodów i rozchodów. Na podstawie prowadzonej dokumentacji możliwe jest przyporządkowanie należności i zobowiązań dla każdego z dwóch ww. sklepów - każda z faktur zakupowych i sprzedażowych zawiera adres sklepu. Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT w pełnym zakresie prowadzonej działalności gospodarczej. Ma on zamiar podarować aktem notarialnym (zgodnie z normą art. 890 par. 1 k.c.) na rzecz syna zorganizowaną część przedsiębiorstwa, tj. mieszczący się w G. sklep jubilerski celem kontynuowania prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej przez syna. Obdarowany syn prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, której głównym przedmiotem jest sprzedaż detaliczna zegarków, zegarów i biżuterii prowadzona w wyspecjalizowanych sklepach (PKD. 47.77.Z). Główne przychody pochodzą ze sprzedaży zegarków (w tym sprzedaż internetowa) i złomu złota. Syn Wnioskodawcy jest czynnym podatnikiem podatku VAT, prowadzi we własnym zakresie podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz wybrał ogólne zasady rozliczania się z podatku dochodowego od osób fizycznych. Na podstawie prowadzonej księgi przychodów i rozchodów istnieje możliwość wyodrębnienia zorganizowanej części przedsiębiorstwa zarówno pod względem organizacyjnym jak i funkcjonalnym. Po dokonaniu darowizny rzeczonej części przedsiębiorstwa, Wnioskodawca zamierza dalej prowadzić działalność gospodarczą związaną z prowadzeniem sklepu jubilerskiego w K., tj. na drugiej zorganizowanej części przedsiębiorstwa. Na przeznaczoną do darowania zorganizowaną część przedsiębiorstwa (w rozumieniu art. 55 k.c.) składać się będzie następujący zespół składników niematerialnych i materialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne