Interpretacja indywidualna z dnia 14.03.2011, sygn. ILPP1/443-1298/10-4/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1298/10-4/AK
Czy w związku z opisanym stanem faktycznym Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia od podatku od towarów i usług przy dostawie (sprzedaży) budynku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z o.o., przedstawione we wniosku z dnia 7 grudnia 2010 r. (data wpływu 14 grudnia 2010 r.), uzupełnionym pismem z dnia 2 marca 2011 r. (data wpływu 7 marca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży budynku mieszkalnego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 14 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT sprzedaży budynku mieszkalnego. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 7 marca 2011 r. o doprecyzowanie opisanego zdarzenia przyszłego.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
W dniu 23 kwietnia 2010 r. Wnioskodawca we właściwym Urzędzie Skarbowym złożył zgłoszenie rejestracyjne w zakresie podatku od towarów i usług VAT-R. Zainteresowany korzysta ze zwolnienia, o którym mowa w art. 113 ust. 1 lub ust. 9 ustawy. Podatnik nie składa deklaracji VAT-7. Podatnik nie dokonał jeszcze żadnej czynności opodatkowanej oraz żadnej czynności zwolnionej. Działalność podstawowa Wnioskodawcy polega na zakupie i sprzedaży nieruchomości.
W kwietniu 2010 r. Zainteresowany nabył nieruchomość - budynek mieszkalny w stanie surowym zamkniętym wraz z prawem wieczystego użytkowania gruntu. w okresie od kwietnia do września 2010 r. Wnioskodawca dokonał szeregu prac mających na celu ulepszenie budynku (stolarka okienna i drzwiowa, tynkowanie, malowanie itp.). Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Nieruchomość została nabyta od osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej. Nabycie potwierdza akt notarialny (brak faktury). Ponadto Zainteresowany nie ponosił wydatków na ulepszenie budynku, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. Podatnik w najbliższej przyszłości zamierza sprzedać budynek na rynku wtórnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty