09.03.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 09.03.2011, sygn. ILPP2/443-1986/10-2/AD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1986/10-2/AD

1. Czy we właściwej umowie sprzedaży Wnioskodawca może wykazać cenę sprzedaży udziału we współwłasności gruntu w minimalnej kwocie np. 1 złoty za m2 a resztę ceny przyporządkować zakupowi lokalu mieszkalnego?
2. Jaką stawkę podatku VAT zastosować do zakupu udziału we współwłasności gruntu?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 grudnia 2010 r. (data wpływu 9 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 grudnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podstawy opodatkowania dla sprzedaży lokalu mieszkalnego wraz z udziałem we współwłasności gruntu oraz stawki podatku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą jako osoba fizyczna. Zajmuje się budową domów wielorodzinnych oraz sprzedażą lokali mieszkalnych w tych budynkach wraz z przylegającą infrastrukturą. Sprzedaż mieszkań odbywa się w następujący sposób. Z potencjalnymi nabywcami zawierane są umowy przedwstępne w których m.in. opisany jest nabywany lokal mieszkalny oraz końcowa cena nabycia. Ustalona cena sprzedaży płacona jest przez kupującego w sposób określony w harmonogramie wpłat, stanowiący załącznik do danej umowy przedwstępnej. Po zakończeniu budowy i uzyskaniu odpowiednich pozwoleń oraz wpłaceniu całej łącznej ceny sprzedaży zawarta zostanie właściwa umowa sprzedaży. Przy każdej wpłacie dokonywanej przez kupującego Zainteresowany wystawia fakturę VAT zaliczkową stosując do wpłat dotyczących lokalu mieszkalnego stawkę VAT 7%, a do wpłat dotyczących np. garaży 22%. Podatek VAT w Urzędzie Skarbowym Wnioskodawca rozlicza w miesiącu wystawiania faktur VAT zaliczkowych. Według przyjętych przez Zainteresowanego zasad sprzedaży cała końcowa kwota sprzedaży mieszkania zostanie uregulowana zanim zawarta zostanie właściwa umowa sprzedaży. Wobec czego również cały podatek VAT zostanie rozliczony w Urzędzie Skarbowym również do czasu zawarcia właściwej umowy sprzedaży. We właściwej umowie sprzedaży dokonana zostanie sprzedaż właściwego lokalu mieszkalnego oraz udział we współwłasności gruntu, co za tym idzie zapłacona cena za lokal mieszkalny zostanie podzielona na cenę za lokal mieszkalny oraz na cenę za udział w gruncie. Udział we współwłasności gruntu ustalony będzie całościowo bez podziału na grunt związany z lokalem mieszkalnym i garażem.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne