31.08.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.08.2011, sygn. ILPP4/443-399/11-2/BA, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-399/11-2/BA

Czy w przypadku, gdy towary są dostarczane bezpośrednio do kontrahenta krajowego, z tytułu nabycia towarów od Spółki Centralnej, Spółka powinna rozpoznać WNT dla celów rozliczeń?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30 maja 2011 r. (data wpływu 31 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy towary są dostarczane bezpośrednio do kontrahenta krajowego Spółki jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 31 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w sytuacji, gdy towary są dostarczane bezpośrednio do kontrahenta krajowego Spółki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca (zwany dalej Spółką) w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, zamierza nabywać od podmiotu z grupy (Spółka Centralna) towary, które następnie będą przedmiotem dostaw krajowych na rzecz polskich odbiorców (kontrahenci krajowi).

Spółka Centralna posiada siedzibę poza terytorium kraju i jest zarejestrowana dla celów podatku od wartości dodanej w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej UE. Jednocześnie nie posiada ona siedziby ani stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w Polsce. Wskazane powyżej transakcje będą przebiegały w ten sposób, że kontrahenci krajowi będą składać zamówienie na określony towar do Spółki, następnie Spółka będzie zamawiała ten towar od Spółki Centralnej. Natomiast Spółka Centralna zamówi towar od swojego dostawcy (dostawca Spółki Centralnej). W niektórych przypadkach to Spółka będzie inicjować zamówienia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne