22.08.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 22.08.2011, sygn. ILPP4/443-366/11-4/EWW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP4/443-366/11-4/EWW

Podatek od towarów i usług w zakresie eksportu pośredniego towarów oraz stawki podatku.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 4 maja 2011 r. (data wpływu 18 maja 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 14 lipca 2011 r. (data wpływu 15 lipca 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:

  1. prawidłowe w zakresie eksportu pośredniego towarów,
  2. nieprawidłowe w zakresie stawki podatku.

UZASADNIENIE

W dniu 18 maja 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie eksportu pośredniego towarów oraz stawki podatku. Przedmiotowy wniosek został uzupełniony pismem z dnia 14 lipca 2011 r. (data wpływu 15 lipca 2011 r.) o brakujący podpis.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca produkuje i sprzedaje części motoryzacyjne. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej dokonuje dostawy towarów na rzecz kontrahentów krajowych, kontrahentów posiadających siedzibę na terytorium państw Unii Europejskiej oraz na terytorium państw trzecich.

Spółka zamierza rozpocząć współpracę z nowym kontrahentem z siedzibą w Niemczech, zarejestrowanym w tym państwie dla potrzeb podatku od wartości dodanej i posiadającego numer, pod którym jest zidentyfikowany dla potrzeb transakcji wewnątrzwspólnotowych. Zgodnie z ustaleniami z niemieckim kontrahentem, towar nie zostanie dostarczony do nabywcy na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju. Zainteresowany będzie dostarczać towar ze swojej siedziby do wyznaczonego przez niemieckiego kontrahenta miejsca w Polsce. Dalej wywozu towaru z terytorium Polski na terytorium Rosji, bezpośrednio do podmiotu trzeciego (finalny odbiorca), dokona przewoźnik działający na rzecz kontrahenta unijnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne