24.05.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.05.2011, sygn. ILPP1/443-285/11-4/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-285/11-4/MP

Czy Wnioskodawca nie będzie zobowiązany do dokonania jakiejkolwiek korekty podatku VAT naliczonego w związku z dokonaniem aportu przedsiębiorstwa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2011 r. (data wpływu 17 lutego 2011 r.) uzupełnionym pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 19 maja 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa oraz korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa oraz korekty podatku naliczonego w związku ze sprzedażą przedsiębiorstwa. Pismem z dnia 10 maja 2011 r. (data wpływu 19 maja 2011 r.) uzupełniono przedmiotowy wniosek o podpis Wnioskodawcy.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca prowadzi jednoosobową działalność gospodarczą, jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. W skład aktywów przedsiębiorstwa Wnioskodawcy wchodzą m.in.: środki trwałe oraz wyposażenie, które stanowi współwłasność Wnioskodawcy oraz Jego żony. Są one wykorzystywane w prowadzonych przez Nich działalnościach gospodarczych, zarówno w firmie Wnioskodawcy jak i w firmie Jego żony. Do takich środków trwałych należy m.in.: grunt oraz budynek usługowy wzniesiony na tym gruncie. Te rzeczowe składniki majątku wprowadzone są do ewidencji środków trwałych zarówno przedsiębiorstwa Wnioskodawcy jak i Jego żony, a ich wartość początkowa w każdej z firm jest pochodną wartości nabycia lub kosztu wytworzenia oraz udziału jaki każdy z Nich w tych aktywach posiada (50% - por. interpretacja Nr ILPB1/415-13/07-3/AP z dnia 2 października 2007 r.). Wnioskodawca i Jego małżonka rozważają sprzedaż obu ich przedsiębiorstw jako całości jednemu nabywcy. Nabywca w związku z powyższym zakupiłby od Małżonków oba przedsiębiorstwa uzyskując w ten sposób m.in. własność całości nieruchomości zabudowanej budynkiem usługowym. Wnioskodawca podkreśla, że przedmiotem transakcji sprzedaży byłyby oba przedsiębiorstwa jako całość, jako zespoły składników materialnych i niematerialnych przeznaczonych do prowadzenia działalności gospodarczej (środki trwałe, wyposażenie, towar, wierzytelności i inne składniki majątku tworzące przedsiębiorstwo zgodnie z definicja art. 55 Kodeksu cywilnego).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne