Interpretacja indywidualna z dnia 29.04.2011, sygn. ILPB3/423-44/11-2/JG, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-44/11-2/JG
Czy odsetki od pożyczki spłacone wraz z pożyczką udzieloną przez wspólnika w ramach konwersji wierzytelności na kapitał zakładowy w drodze objęcia nowych udziałów w kapitale zakładowym, stanowią dla Spółki koszt uzyskania przychodów w podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2, § 6 i § 10 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 25 stycznia 2011 r. (data wpływu 31 stycznia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 31 stycznia 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kosztów uzyskania przychodów.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
W dniu 11 października 2010 r. dwaj wspólnicy Spółki zawarli z Nią umowy pożyczki.
Każda pożyczka oprocentowana jest w skali roku według stopy procentowej równej WIBOR dla depozytów trzymiesięcznych obowiązującej w dniu spłaty pożyczki plus 1% (odsetki za korzystanie z kapitału). Odsetki będą płatne w terminie spłaty każdej pożyczki. W przypadku, gdy pożyczkobiorca nie spłaci w terminie pożyczki, pożyczkobiorca zapłaci odsetki za opóźnienie naliczone od wymagalnej i niespłaconej kwoty całości lub części pożyczki według stopy procentowej równej WIBOR dla depozytów trzymiesięcznych plus 5% w stosunku rocznym. Odsetki za opóźnienie należne będą, za okres od daty wymagalności do daty faktycznej zapłaty, przez co należy rozumieć uznanie rachunku bankowego pożyczkodawcy. Środki pochodzące z pożyczki zostały wykorzystane przez Spółkę na sfinansowanie wynagrodzenia z tytułu dobrowolnego umorzenia udziałów przysługującego innym niż pożyczkodawcy wspólnikom.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty