Interpretacja indywidualna z dnia 21.03.2011, sygn. IBPP2/443-1096/10/WN, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP2/443-1096/10/WN
opodatkowanie udzielonego rabatu/premii pieniężnej przez Wnioskodawcę
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 10 grudnia 2010r. (data wpływu 20 grudnia 2010r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania udzielonego rabatu/premii pieniężnej przez Wnioskodawcę jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 20 grudnia 2010r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania udzielonego rabatu/premii pieniężnej przez Wnioskodawcę.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący zaistniały stan faktyczny/zdarzenie przyszłe:
Wnioskodawca (dalej również: Spółka) w październiku 2010 rozpoczął współpracę z przedsiębiorcą zagranicznym spółką B (również z siedzibą w Holandii).
Spółka B funkcjonuje w strukturze holdingowej i posiada spółki zależne (spółki - córki powiązane z nią kapitałowo) w innych państwach Unii Europejskiej.
Zgodnie z zawartą pomiędzy Wnioskodawcą a spółką B umową (zwaną Purchase Agreement" czyli Umową Zakupu"), strony uzgodniły łączną ilość towarów, której zakupu mają dokonać spółki zależne od spółki B (ewentualnie spółka B) w ostatnim kwartale 2010 roku na poszczególne rynki krajowe (przykładowo rynek hiszpański, czeski etc). Umowa określa jednolitą cenę sprzedaży, którą mają płacić za poszczególne dostawy spółki zależne od spółki B (ewentualnie spółka B) i która widnieje na fakturach wystawionych przez Wnioskodawcą w związku z dostawami na rzecz spółek zależnych od spółki B (ewentualnie na rzecz spółki B). Jednocześnie umowa określa tzw. ceny regionalne" (na poszczególne rynki krajowe) - niższe niż jednolita cena sprzedaży. Różnica pomiędzy jednolitą cenę sprzedaży a tzw. ceną regionalną ma być wypłacana przez Wnioskodawcę spółce B. Kwota ta została określona w umowie mianem rebeta (czyli rabatu"). Ostateczna wysokości rabatu jest uzależniona od wielkości zakupów na poszczególne rynki krajowe zrealizowanych przez spółki zależne od spółki B (ewentualnie przez spółkę B) w trakcie obowiązywania umowy. Rabat ma być płatny przez Wnioskodawcę na rzecz spółki B na podstawie faktury wystawionej przez spółkę B.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty