Interpretacja indywidualna z dnia 12.12.2011, sygn. ITPB3/423-472/11/DK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-472/11/DK
Zakres opodatkowania transakcji wniesienia aportem Samolotu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (j. t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółdzielni, przedstawione we wniosku z dnia 15 września 2011 r. (data wpływu 16 września 2011 r.) dotyczącym udzielenia pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego uzupełnionym w dniu 2 grudnia 2011 r. w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia aportem Samolotu jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 września 2011 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego uzupełniony w dniu 2 grudnia 2011 r. w zakresie opodatkowania transakcji wniesienia aportem Samolotu.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca - spółka akcyjna z siedzibą i miejscem zarządu na terytorium Polski - podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku dochodowym od osób prawnych w Polsce (Wnioskodawca). Wnioskodawca jest również zarejestrowany jako podatnik podatku od towarów i usług. Wnioskodawca prowadzi podstawową działalność gospodarczą polegającą na działalności brokerskiej w dziedzinie kontyngentów gazu cieplarnianego na giełdzie B.
Wnioskodawca jest m.in. właścicielem samolotu (Samolot), który został wprowadzony przez Wnioskodawcę do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych. Samolot został nabyty przez Wnioskodawcę w 2010 r. Przy nabyciu samolotu nie był odliczony podatek VAT.
Na podstawie umowy najmu statku powietrznego zawartej w dniu 11 października 2010 r. pomiędzy Wnioskodawcą jako wynajmującym, a spółką z o.o. z siedzibą i miejscem zarządu w Polsce podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi w podatku dochodowym od osób prawnych w Polsce (Najemca), statek powietrzny (Samolot) został przekazany przez Wnioskodawcę Najemcy do używania (Umowa Najmu). Równocześnie z zawarciem Umowy Najmu, Wnioskodawca oraz Najemca zawarli w dniu 11 października 2010 r. umowę o przejęciu odpowiedzialności za statek powietrzny, zgodnie z którą Najemca przejął odpowiedzialność za Samolot w zakresie zarządzania ciągłą zdatnością do lotu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty