Interpretacja indywidualna z dnia 22.07.2011, sygn. ITPP1/443-634/11/JJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-634/11/JJ
Opodatkowanie badań lekarskich i wydawania orzeczeń dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz badań osób narażonych na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112 poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 maja 2011 r. (data wpływu 6 maja 2011 r.), uzupełnionym w dniu 22 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania badań lekarskich i wydawania orzeczeń dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz badań osób narażonych na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 6 maja 2011 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 22 lipca 2011 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania badań lekarskich i wydawania orzeczeń dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz badań osób narażonych na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca w ramach udzielanych świadczeń zdrowotnych służby medycyny pracy wykonuje badania lekarskie wraz z wydaniem orzeczeń dla celów sanitarno-epidemiologicznych oraz badania kandydatów i uczniów szkół ponadpodstawowych, ponadgimnazjalnych lub wyższych i uczestników studiów doktoranckich, którzy w trakcie praktycznej nauki zawodu lub studiów są narażeni na działanie czynników szkodliwych, uciążliwych lub niebezpiecznych dla zdrowia. W uzupełnieniu do wniosku Wnioskodawca wskazuje, iż badania lekarskie do celów sanitarno-epidemiologicznych wykonywane są na wniosek osoby badanej lub pracodawcy, w celu wyeliminowania przeniesienia zakażeń, które wywołują stany chorobowe. Badania są płatne, koszty ponoszą pracodawcy lub osoby wykonujący je na własny wniosek. Usługi świadczone są na podstawie rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 2 lutego 2006 r. w sprawie badań do celów sanitarno-epidemiologicznych (Dz. U. Nr 25 poz. 191) oraz ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi (Dz. U. Nr 234 poz. 1570). W skład wykonywanych usług badania wraz z wydawaniem orzeczenia dla celów sanitarno-epidemiologicznych wchodzą:
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty