26.07.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.07.2011, sygn. ITPP2/443-851/11/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-851/11/RS

Usługi edukacji świadczone przez jednostkę oświatową podlegają zwolnieniu.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 8 czerwca 2011 r. (data wpływu 13 czerwca 2011 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń informatycznych - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 8 czerwca 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku szkoleń informatycznych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Spółka prowadzi ośrodek szkoleniowy, w tym szkołę policealną, która ma nadane uprawnienia szkoły publicznej. W ramach ww. ośrodka prowadzone są liczne pozaszkolne formy kształcenia. Ośrodek posiada wpis do RIS WUP oraz autoryzację dwóch firm na prowadzenie szkoleń graficznych. Prowadzone są szkolenia informatyczne posiadające akredytację w rozumieniu przepisów o systemie oświaty oraz nie posiadające tej akredytacji. Szkolenia, na które Spółka nie uzyskała akredytacji, nie są prowadzone w formach i na zasadach przewidzianych w odrębnych przepisach. Ze względu na finansowanie szkolenia można podzielić na: finansowane w całości ze środków prywatnych lub ze środków publicznych, finansowane częściowo ze środków publicznych (w 85% lub 75% - dotyczy szkoleń realizowanych w ramach projektów EFS finansowanych z Unii Europejskiej). Nabywcami szkoleń są: Powiatowe Urzędy Pracy, Wojewódzkie Urzędy Pracy oraz Urząd Marszałkowski. Zdaniem Spółki brak jest przepisów regulujących opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług szkoleń, które nie posiadają akredytacji oraz nie są w całości finansowane ze środków publicznych. Powyższe dotyczy szkoleń informatycznych np.:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne