20.04.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.04.2011, sygn. ITPP1/443-148/11/TS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-148/11/TS

1. Czy usługi z zakresu medycyny pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług?
2. Jaką stawkę podatku należy zastosować?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 31 stycznia 2011 r. (data wpływu 3 lutego 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usług medycyny pracy jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 3 lutego 2011 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia usług medycyny pracy.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca działa jako samodzielny publiczny zakład opieki zdrowotnej. Świadczy usługi z zakresu medycyny pracy na rzecz pracodawców i ich pracowników, które polegają na wykonywaniu badań wstępnych, okresowych i kontrolnych. Badania te określają przydatność pracownika lub przeciwwskazania zdrowotne do wykonywania pracy na określonym stanowisku, na jakim pracownik już pracuje, uwzględniając czynniki zagrożenia. Badania medycyny pracy, jak wskazuje Wnioskodawca, służą również wykrywaniu i profilaktyce chorób zawodowych oraz celom sanitarno-epidemiologicznym.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy usługi z zakresu medycyny pracy podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  2. Jaką stawkę podatku należy zastosować...

Zdaniem Wnioskodawcy, zakres medycyny pracy służy profilaktyce zdrowotnej pracowników, rozumianej jako działanie mające na celu zapobieganie chorobom poprzez ich wczesne wykrywanie. Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o służbie medycyny pracy (t.j Dz. U. z 2004 r. Nr 125, poz. 1317) służba medycyny pracy jest właściwa do realizowania zadań z zakresu:

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne