23.02.2011 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2011, sygn. ITPP2/443-1318/10/RS, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP2/443-1318/10/RS

Sposób dokumentowania wpłat otrzymanych od pracowników tytułem zwrotu kosztów nabytych Kart.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 20 grudnia 2010 r. (data wpływu 25 grudnia 2010 r.), uzupełniony w dniu 4 lutego 2011 r., (data wpływu) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania wpłat otrzymanych od pracowników tytułem zwrotu kosztów nabytych Kart - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 grudnia 2010 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dnia 4 lutego 2011 r., (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie sposobu dokumentowania wpłat otrzymanych od pracowników tytułem zwrotu kosztów nabytych Kart.

W przedstawionym wniosku oraz jego uzupełnieniu, przedstawiono następujący stan faktyczny i zdarzenie przyszłe.

Spółka z siedzibą oraz miejscem zarządu na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, podlegająca nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku CIT, jest zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług. W toku prowadzonej działalności ponosi określone koszty w imieniu i na rzecz innych osób. W takim wypadku faktury są wystawiane przez dostawców towarów (usługodawców) na Spółkę, która nie odlicza podatku naliczonego oraz nie uznaje takich wydatków za koszty uzyskania przychodu w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Całość poniesionych wydatków jest księgowana w prowadzonych księgach rachunkowych na specjalnym koncie. Następnie Spółka przenosi - na podstawie zawartej umowy albo potwierdzenia czynności przez osobę w imieniu i na rzecz której działa - na tą osobę całość poniesionych kosztów. Przykładem takiego działania jest Program obejmujący dodatkowe świadczenia pracownicze. Przed przystąpieniem do ww. programu Spółka informuje organizatora o liczbie pracowników zainteresowanych skorzystaniem z programu. Na podstawie liczby zainteresowanych oraz sposobu płatności, przygotowywana jest oferta cenowa. Spółka otrzymuje jedną fakturę w miesiącu, która pokrywa koszt dostępu pracowników do przedmiotowego programu, w ramach którego pracownicy otrzymują Karty umożliwiające im nieodpłatne korzystanie z szeregu usług sportowo - rekreacyjnych oraz różnorodnych zajęć sportowych. Ze względu na to, iż Karta nie jest dostępna na rynku detalicznym, Spółka pośredniczy w jej nabyciu. Całkowity koszt uczestnictwa w Programie pokrywają pracownicy użytkujący ww. Kartę. Miesięczna opłata jest potrącana z wynagrodzenia pracowników. Kartę pracownik może również nabyć dla osoby towarzyszącej. Spółka z tytułu pośredniczenia nie otrzymuje wynagrodzenia.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne