Interpretacja indywidualna z dnia 20.12.2010, sygn. ILPP2/443-1409/10-6/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-1409/10-6/JK
1. Czy Spółka leasingobiorca samochodu ciężarowego w sytuacji użyczenia tego pojazdu swojemu pracownikowi dyrektorowi firmy również na cele nie związane bezpośrednio z działalnością gospodarczą może obniżyć podatek VAT w całości o podatek naliczony zawarty w ratach i innych opłatach leasingowych?
2. Czy spółka ma prawo odliczyć w całości lub w części podatek VAT naliczony z tytułu dokonanych wydatków eksploatacyjnych lub kosztów naprawy samochodu.
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko xxx, przedstawione we wniosku z dnia 23 sierpnia 2010 r. (data wpływu 30 sierpnia 2010 r.) uzupełnionym pismami z dnia 9 listopada 2010 r. (data wpływu 15 listopada 2010 r.) oraz z dnia 29 listopada 2010 r. (data wpływu 1 grudnia 2010 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług jest:
- prawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących zakup paliwa oraz
- nieprawidłowe w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty i inne opłaty leasingowe oraz koszty eksploatacji i koszty naprawy.
UZASADNIENIE
W dniu 30 sierpnia 2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z faktur dokumentujących raty leasingowe oraz koszty eksploatacji.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Wnioskodawca oddał w dniu 9 marca 2010 r. do dyspozycji pracownika dyrektora firmy samochód ciężarowy marki XX. Spółka użytkuje pojazd na podstawie umowy leasingu operacyjnego, a umowa ta spełnia warunki określone w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. z pracownikiem zawarta została umowa użyczenia na mocy której pracownik ma prawo wykorzystywać samochód również do celów osobistych, z prawa tego mogą korzystać również członkowie jego rodziny. Samochód ma być używany również w celu dojazdu do pracy, jak również w celach służbowych.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty