Interpretacja indywidualna z dnia 23.02.2010, sygn. ILPP1/443-1476/09-2/HW, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-1476/09-2/HW
Czy Spółka prawidłowo ustala moment powstania obowiązku podatkowego dla dokonanego świadczenia, złożonego z dostawy wyrobu wraz z dowozem do kontrahenta i nie stosuje do wykazanych na fakturze usług transportowych momentu powstania obowiązku podatkowego przewidzianego w art. 19 ust 13 pkt 2 lit. a ustawy o podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. u. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. u. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, reprezentowanej przez pełnomocnika doradcę podatkowego , przedstawione we wniosku z dnia 30 listopada 2009 r. (data wpływu 1 grudnia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 1 grudnia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie momentu powstania obowiązku podatkowego.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
Spółka specjalizuje się głównie w produkcji pomp hydraulicznych oraz zespołów pompujących, zasilaczy hydraulicznych i sprzęgieł zębatych. w zależności od warunków transakcji sprzedany przez spółkę towar kontrahent odbiera samodzielnie, tj. własnym lub wynajętym środkiem transportu z magazynu Spółki. Sytuacja ta dotyczy jednakże niewielkiej sprzedaży towarów dokonywanej przez Wnioskodawcę.
Najczęstszymi sytuacjami występującymi w Spółce jest dostawa towaru (wyrobu Spółki) do magazynu kontrahenta lub wskazanego przez niego miejsca. Transport wykonywany jest przez Wnioskodawcę najczęściej poprzez skorzystanie z usług zewnętrznej firmy transportowej. Spółka nie zawiera z nabywcą pisemnych umów na dostawę swoich wyrobów. Niemniej jednak, standardową sytuacją jest sprzedaż przez Spółkę towaru z dostawą do odbiorcy, w której to sytuacji na Spółce ciąży ryzyko utraty towaru do momentu odbioru go przez odbiorcę. Co prawda Spółka najczęściej korzysta z usług zewnętrznych firm transportowych niemniej jednak nie wpływa to na warunki transakcji pomiędzy Spółką a odbiorcą.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty