01.01.2010 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.03.2010, sygn. IPPB4/415-43/10-2/MP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB4/415-43/10-2/MP

zwolnienie od podatku dochodowego wartości świadczeń poniesionych na rzecz pracownika na podnoszenie jego kwalifikacji zawodowych zarówno w ramach aplikacji radcowskiej jak i adwokackiej

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 15.01.2010 r. (data wpływu 18.01.2010 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego wartości świadczeń poniesionych na rzecz pracownika na podnoszenie jego kwalifikacji zawodowych zarówno w ramach aplikacji radcowskiej jak i adwokackiej jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 18.01.2010 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia od podatku dochodowego wartości świadczeń poniesionych na rzecz pracownika na podnoszenie jego kwalifikacji zawodowych zarówno w ramach aplikacji radcowskiej jak i adwokackiej.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest spółką radców prawnych i adwokatów, prowadzącą działalność polegającą na świadczeniu usług pomocy prawnej. Zatrudnia na umowę o pracę absolwentów prawa i przygotowuje ich do wykonywania zawodu radcy prawnego lub adwokata. Pracownicy, pracują pod opieką spółki radców prawnych i adwokatów, a po zdaniu egzaminu ministerialnego odbywają kilkuletnie, płatne, szkolenia w ramach aplikacji radcowskiej lub aplikacji adwokackiej. Wnioskodawca ułatwia zatrudnionym w kancelarii pracownikom podnoszenie kwalifikacji zawodowych i zwalnia aplikantów od pracy w celu uczestniczenia w obowiązkowych zajęciach szkoleniowych, a w niektórych przypadkach ponosi koszty związane ze szkoleniem zatrudnionych pracowników. Koszty odbywania aplikacji radcowskiej i aplikacji adwokackiej są ponoszone przez pracodawcę w stosunku do pracowników, którym przedstawiono skierowanie na szkolenie i pod warunkiem zawarcia z pracownikiem umowy określającej wzajemne prawa i obowiązki stron. Podstawą do ponoszenia przez pracodawcę kosztów aplikacji jest dokumentacja związana ze skierowaniem przez Wnioskodawcę na odbycie aplikacji oraz dokumentacja umowna (porozumienie). Odpłatność za aplikacje dokonywana jest okresowo, począwszy od okresu, w którym pracownik rozpoczął zatrudnienie w kancelarii. Skierowanie na szkolenie dotyczy każdorazowo okresu, w którym pracownik uczęszczać będzie na szkolenie, którego koszt obciąża Wnioskodawcę. W przypadku aplikantów radcowskich Wnioskodawca przejmuje w całości koszty, które musiałyby zostać poniesione przez pracowników na uczestnictwo w aplikacji radcowskiej. W przypadku aplikantów adwokackich, z uwagi na uwarunkowania ustrojowe, Wnioskodawca zwraca pracownikom koszty, które poniosą na uczestnictwo w aplikacji adwokackiej.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne