X spółka z o.o. (podatnik VAT czynny) świadczy usługi budowlane. W marcu 2021 r. podpisała z gminą umowę dotycząca remontu drogi gminnej. Umowa obowiązywała do momentu protokolarnego terminu odbioru zadania, tj. 12 stycznia 2023 r. Całość prac została wykonana w terminie umownym. 19 stycznia 2023 r. spółka wystawiła fakturę za wykonane roboty, którą gmina opłaciła w lutym 2023 r. Z uwagi na drastyczny
Y spółka z o.o. jest zarejestrowana w Polsce jako podatnik VAT czynny i VAT UE oraz zarejestrowana w Niemczech dla celów VAT, w tym transakcji wewnątrzwspólnotowych. Od sierpnia 2024 r. na nieruchomościach położonych w Niemczech świadczy ona usługi budowlane polegające na wykonywaniu poszyć dodatkowych z trzciny. W Polsce nabywa materiały (trzcina, wkręty, drewno budowlane), które mają służyć działalności
Jestem stewardesą. Obowiązuje mnie "Podręcznik dyscypliny lotniczej", w którym określony jest mój wygląd (fryzura, makijaż, ubiór, kolor rajstop w odpowiednim kolorze, kolor i długość paznokci). Nabywam m.in. kosmetyki i rajstopy, które nie są wykorzystywane dla celów prywatnych. Rajstopy nie są oznaczone logo przewoźnika lotniczego, dla którego pracuję. Regularnie korzystam też z usług kosmetyczki
Klient prowadzi zajęcia z nauki pływania i aqua aerobicu. W tym celu podpisuje umowy na udostępnienie torów pływackich. Płaci za liczbę udostępnionych torów w określonym czasie, a nie za osobę uczestniczącą w zajęciach. Tory są rezerwowane w zależności od liczby uczestników. Pozostałe tory pozostają do dyspozycji innych klientów basenu. Jaka stawka VAT powinna być stosowana do usługi udostępniania
Wiemy, że pełnienie funkcji w zarządzie spółki z o.o. może odbywać się m.in. w oparciu o akt powołania (bezumownie) lub umowę o charakterze cywilnoprawnym (np. kontrakt menedżerski). Która z form zatrudnienia członka zarządu jest najkorzystniejsza pod względem kosztowym dla spółki?
Przedsiębiorca udzielił pożyczki zaprzyjaźnionej firmie. Okazało się, że nie ma szans na jej odzyskanie. Czy przedsiębiorca może taką utraconą pożyczkę zaliczyć do kosztów podatkowych?
Y. Spółka z o.o. działa w branży IT. Spółka zamierza udzielać, ze środków obrotowych, swoim pracownikom niskooprocentowanych pożyczek (oprocentowanie niższe od rynkowego) na jednolitych zasadach określonych w ustalonym przez spółkę regulaminie. Pożyczki będą udzielane w złotych wszystkim pracownikom, po złożeniu przez danego pracownika wniosku i spełnieniu kryteriów określonych w regulaminie. Udzielanie
Jakie będą konsekwencje nielegalnego zatrudnienia pracownika? Co się stanie, jeśli pracownik taki zostanie wykryty? Czy zapłacone mu później wynagrodzenie i składki na ubezpieczenia będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodu firmy?
Podatnik prowadzi gabinet podologiczny, w którym między innymi świadczy usługi pedicure podologicznego. Czy świadczenie tych usług korzysta z opodatkowania VAT stawką 8%?
Spółka z o.o. zamierza leasingować samochód osobowy, który będzie wykorzystywany wyłącznie do celów firmowych przez prezesa zarządu spółki. Czy w sytuacji gdy samochód ten będzie parkowany pod domem prezesa, spółka może zgłosić ten samochód informacją VAT-26 i dokonywać pełnych odliczeń z faktur dokumentujących wydatki dotyczące tego samochodu (w tym z faktur leasingowych)?
Jak powinien zachować się sprzedawca w przypadku zagubionego paragonu z NIP do kwoty 450 zł. Czy powinien na życzenie klienta wystawić duplikat?
Czynny podatnik VAT uprawniony do wyboru zwolnienia podmiotowego podjął decyzję o korzystaniu z tego zwolnienia od 1 stycznia 2024 r., jednak przez przeoczenie nie zaktualizował zgłoszenia VAT-R. Podatnik ten przestał naliczać VAT z tytułu świadczonych usług, jak również przestał przesyłać pliki JPK_V7. Brak dokonania aktualizacji zgłoszenia VAT-R został podatnikowi uświadomiony na początku sierpnia
Podatnik będzie wystawiał fakturę zaliczkową. Zostanie ona przekazana kontrahentowi jeszcze przed otrzymaniem przelewu na zaliczkę. Czy w tej sytuacji na fakturze powinna znaleźć się data otrzymania zapłaty tej zaliczki?
Pracownik będzie wykonywał pracę zdalną. Ma dostać od pracodawcy jednorazowy dodatek, który pozwoli mu nabyć biurko do pracy i odpowiednie krzesło. Czy pracodawca powinien od takiego świadczenia pobrać zaliczkę na PIT?
Pracodawca udzielił pracownikowi niewielkiej pożyczki ze środków obrotowych. Teraz zamierza umorzyć pracownikowi niespłaconą część pożyczki. Czy w takiej sytuacji wartość umorzonego świadczenia stanowi przychód opodatkowany PIT?
Działalność szkoły (spółka z o.o.) finansowana jest od wielu lat głównie z czesnego oraz dofinansowania ze środków publicznych. Czy spółka w limicie ustalania przychodów, dla których można skorzystać z preferencyjnej stawki podatku 9%, powinna uwzględnić przychody z dotacji niepodlegające opodatkowaniu podatkiem dochodowym?
Czy świadczenie polegające na przeniesieniu na cesjonariusza praw i obowiązków spółki wynikających z umowy przedwstępnej sprzedaży lokalu jest dostawą towarów i czy czynność ta, jako zmierzająca do osiągnięcia celu, jakim jest ostateczna dostawa lokalu, będzie mogła korzystać ze zwolnienia z VAT?
Jestem programistą. Wykonuję pracę z domu, siedząc całymi dniami przed komputerem. W związku z tym mam problemy z kręgosłupem. Lekarz zalecił mi sesje u fizjoterapeuty. Czy poniesione wydatki mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Prowadzę firmę, która robi meble na wymiar i montuje je w domu klienta. Do wykonywania prac moi pracownicy potrzebują specjalistycznych kombinezonów roboczych. Czy wydatki poniesione na ich zakup mogę zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów?
Klient mojego biura rachunkowego zlikwidował działalność gospodarczą z końcem pierwszego kwartału 2023 r. Teraz zgłosił się do niego były kontrahent z prośbą o wystawienie duplikatu faktury z początku 2023 r. z powodu jej zaginięcia. Czy mój klient może wystawić taki duplikat, skoro zlikwidował działalność?
Pracownik pojechał w delegację własnym autem. Pozostawił je na płatnym parkingu, ale za niego nie zapłacił. W związku z tym ukarano go dodatkową opłatą parkingową. Czy tego typu wydatki pracodawca może rozliczyć jako koszt uzyskania przychodu?
Przedsiębiorca ma status małego podatnika. W związku z tym chce skorzystać z metody kasowej. Czy może ją wybrać w trakcie roku, czy musi czekać aż do początku następnego?
Przedsiębiorca (kucharz) w ramach działalności gospodarczej przygotowuje posiłki na rzecz firmy X, która jako podwykonawca świadczy usługi gastronomiczne dla restauracji - firmy Y. W ramach współpracy zleceniodawca, tj. firma X, obliguje przedsiębiorcę do korzystania ze sprzętów i narzędzi, które są w jego siedzibie. Natomiast produkty, przy użyciu których przedsiębiorca wykonuje swoją usługę, należą