26.05.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 26.05.2009, sygn. ILPB2/415-239/09-2/AJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-239/09-2/AJ

1. Czy opisane we wniosku działania Wnioskodawcy mogą być uznane za prowadzące do stworzenia w Polsce ośrodka interesów życiowych, a jeżeli tak to czy będzie on posiadał w Polsce nieograniczony obowiązek podatkowy?
2. Czy w przypadku uznania, iż Zainteresowany podlega w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu, to czy otrzymywana emerytura z zagranicy, stanowiąca środki wypłacane z pracowniczego programu emerytalnego, będzie zwolniona z opodatkowania, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 58 lit. b) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 04 marca 2009 r. (data wpływu 09 marca 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych jest:

  • prawidłowe w zakresie ustalenia nieograniczonego obowiązku podatkowego,
  • nieprawidłowe w zakresie zwolnienia z opodatkowania otrzymywanej emerytury z zagranicy wypłacanej z pracowniczego programu emerytalnego.

UZASADNIENIE

W dniu 09 marca 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia nieograniczonego obowiązku podatkowego oraz możliwości skorzystania ze zwolnienia z opodatkowania otrzymanej emerytury z zagranicy wypłacanej z pracowniczego programu emerytalnego.

W przedmiotowym wniosku zostały przedstawione następujące zdarzenia przyszłe.

  1. Wnioskodawca jest obywatelem brytyjskim. W 1996 r. Zainteresowany zawarł związek małżeński z obywatelką polską. Wnioskodawca wraz z żoną przebywa okresowo w Polsce, jednak jego łączny czas pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie przekracza 183 dni w roku podatkowym. W ciągu każdego roku Zainteresowany spędza część roku w Wielkiej Brytanii, część roku w Hiszpanii oraz część roku w Polsce. W chwili obecnej Wnioskodawca rozważa możliwość zamieszkania w Polsce (stworzenia w Polsce ośrodka interesów życiowych). Zainteresowany sprzedał cały posiadany majątek nieruchomy w Wielkiej Brytanii. Wnioskodawca nie posiada za granicą innego majątku, z wyjątkiem pozostałości po sprzedanym domu (wyposażenie). Zainteresowany posiada za granicą wyłącznie jeden rachunek bankowy, na który przelewana jest emerytura, wypłacana przez towarzystwo ubezpieczeń. Zainteresowany nie jest zatrudniony za granicą, nie prowadzi tam działalności gospodarczej, nie należy do żadnych organizacji społecznych ani kulturalnych, nie pełni jakichkolwiek funkcji społecznych lub publicznych. W Polsce majątek nieruchomy posiada żona Wnioskodawcy. Zainteresowany kończy sprowadzać do domu żony całe wyposażenie ze sprzedanego domu w Wielkiej Brytanii (meble, obrazy i inne ruchomości). Wyposażenie to posiada znaczną wartość materialną. Ponadto dla Zainteresowanego wyposażenie to posiada istotną wartość emocjonalną. Wnioskodawca posiada w Polsce rachunek bankowy wraz ze zdeponowaną znaczną kwotą pieniężną (w złotówkach i w funtach). Zainteresowany zamierza obecnie spędzać w każdym kolejnym roku podatkowym jeden miesiąc w Niemczech, dwa tygodnie w Belgii, dwa tygodnie we Francji, dwa miesiące w Wielkiej Brytanii, od czterech do pięciu miesięcy w Hiszpanii oraz pozostałą część roku (trzy do czterech miesięcy) w Polsce.
ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne