20.03.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 20.03.2009, sygn. ILPP2/443-106/09-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP2/443-106/09-2/AK

Czy darowizna całego przedsiębiorstwa synom stanowi transakcję zbycia przedsiębiorstwa i nie będzie podlegała podatkowi od towarów i usług?
Czy w związku z tym powstanie obowiązek korekty podatku naliczonego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani reprezentowanej przez Pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 18 grudnia 2008 r. (data wpływu do Biura KIP w Płocku 5 stycznia 2009 r., data wpływu do Biura KIP w Lesznie 30 stycznia 2009 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania darowizny przedsiębiorstwa oraz korekty podatku naliczonego jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 5 stycznia 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie podatkowania darowizny przedsiębiorstwa oraz korekty podatku naliczonego.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą w formie zakładu produkcyjnego, w zakresie produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych dla budownictwa 25.23.Z, produkcji metalowych elementów stolarki budowlanej 28.12.Z, tynkowania 45.41.Z, zakładania stolarki budowlanej 45.42.Z, wykonywania pozostałych robót budowlanych 45.45.Z. Działalność opodatkowana jest podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych, wg stałej stawki liniowej 19%. Zainteresowana prowadzi księgi handlowe oraz jest podatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni zamierza przekazać nieodpłatnie (w formie darowizny) firmę przed likwidacją na rzecz dwóch synów, którzy będą kontynuować działalność gospodarczą w formie spółki jawnej. Po przekazaniu przedsiębiorstwa w formie darowizny Zainteresowana zamierza zaprzestania działalności gospodarczej, zatrudniając się w oparciu o umowę o pracę w firmie prowadzonej przez obdarowanych synów. W ramach darowizny zostanie przekazane synom całe przedsiębiorstwo aktywa i pasywa wraz z nieruchomością i powstającą na niej inwestycją w toku. Współwłaścicielami nieruchomości są w równych częściach Wnioskodawczyni, jej współmałżonek oraz dwaj synowie. Mąż Zainteresowanej i jej synowie wyrazili zgodę na powstanie przedmiotowej inwestycji. Cały majątek firmy oraz wszystkie zobowiązania wobec klientów przejmą synowie. Wszyscy dotychczas zatrudnieni pracownicy nadal będą pracownikami firmy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne