Interpretacja indywidualna z dnia 24.02.2009, sygn. ILPB3/423-794/08-2/HS, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-794/08-2/HS
Czy w związku z wniesieniem przez Spółkę wkładu niepieniężnego do Spółki Komandytowej powstanie dla Spółki przychód zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, przedstawione we wniosku z dnia 28 listopada 2008 r. (data wpływu 04.12.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia przychodów z tytułu wnoszonego wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 04 grudnia 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie określenia:
- przychodów z tytułu wnoszonego wkładu niepieniężnego do spółki komandytowej,
- wartości początkowej wnoszonych w formie wkładu niepieniężnego praw majątkowych,
- kosztów uzyskania przychodów w przypadku sprzedaży przez spółkę komandytową tychże praw majątkowych,
- przychodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku zwrotu wkładu w związku z rozwiązaniem i likwidacją spółki komandytowej,
- przychodu podlegającego opodatkowaniu w przypadku zwrotu wkładu w związku z wypowiedzeniem umowy spółki komandytowej,
- kosztów uzyskania przychodów w przypadku przeniesienia praw i obowiązków w spółce komandytowej w trybie art. 10 Kodeksu spółek handlowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.
Spółka zamierza dokonać restrukturyzacji prowadzonej działalności. Zgodnie z planami restrukturyzacyjnymi Grupy, do której należy Spółka w Polsce i w zależności od uwarunkowań rynkowych (w szczególności w odniesieniu do wartości spółek), część spółek z Grupy może zostać sprzedana podmiotom trzecim. Planowana sprzedaż nie obejmie niektórych z posiadanych przez Grupę praw majątkowych na dobrach niematerialnych. Dlatego też część z praw majątkowych na dobrach niematerialnych posiadanych przez Spółkę zostanie wydzielona / przeniesiona do odrębnego podmiotu lub podmiotów.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty