Interpretacja indywidualna z dnia 15.12.2009, sygn. IPPP2/443-1070/09-2/AZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPP2/443-1070/09-2/AZ
podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w części wspólnej budynku z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego w garażu
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Strony, przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2009 r. (data wpływu 01 października 2009 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w części wspólnej budynku z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego w garażu - jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01 października 2009 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania podatkiem VAT dostawy lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w części wspólnej budynku z prawem do wyłącznego korzystania z miejsca parkingowego w garażu.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca prowadzi działalność deweloperską w L. Wybudował na stanowiącej jego własność nieruchomości, budynki mieszkalne wielorodzinne z garażami podziemnymi. Garaże podziemne we wszystkich budynkach mieszkalnych należą do części wspólnych danego budynku mieszkalnego wielorodzinnego, nie będzie ustanawiana odrębna własność dla poszczególnych miejsc parkingowych. Wnioskodawca w celu sprzedaży lokali w w/w budynkach, zobowiąże się do ustanowienia odrębnej własności i sprzedaży na rzecz Kupującego lokalu mieszkalnego wraz z udziałem w nieruchomości wspólnej, czyli współwłasności działek gruntu, na których usytuowane będą budynki oraz we współwłasności wszelkich części budynków i innych urządzeń, które nie będą służyły wyłącznie do użytku własności lokali. Jednocześnie z nabyciem odrębnego lokalu mieszkalnego, Kupujący nabędzie udział w lokalu zwanym garażem oraz związane z tym prawo do wyłącznego korzystania z określonego miejsca parkingowego. W umowie sprzedaży zostanie określony sposób korzystania z nieruchomości wspólnej, poprzez przyznanie prawa do wyłącznego korzystania z określonego miejsca parkingowego każdoczesnemu właścicielowi lokalu mieszkalnego nabywanego przez Kupującego. Powyższe będzie stanowiło przedmiot jednej czynności prawnej, tj. umowy sprzedaży, a także objęte będzie jednym aktem notarialnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty