Interpretacja indywidualna z dnia 26.01.2009, sygn. IPPB2/415-1517/08-2/AK, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/415-1517/08-2/AK
Czy nieodpłatny dowóz pracowników do miejsca pracy i z powrotem, zorganizowany przez pracodawcę na warunkach opisanych w punkcie 50, stanowi przychód pracownika, a tym samym czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa przedstawione we wniosku z dnia 06.11.2008 r. (data wpływu 07.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych ponoszenia przez pracodawcę kosztów dowozu pracowników do pracy i z pracy jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 07.11.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych ponoszenia przez pracodawcę kosztów dowozu pracowników do pracy i z pracy.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W połowie listopada 2007 roku nastąpiła zmiana siedziby węzła ekspedycyjno rozdzielczego Wnioskodawcy, którą jest obecnie L. miejscowość położona pod B. w gminie B., gdzie brak jest połączeń środkami komunikacji środkami publicznego transportu, umożliwiającymi dojazd pracowników, świadczących pracę III zmianową do nowego miejsca pracy (najbliższy przystanek linii autobusowej M oddalony o ok. 2,5 km-droga obwodnica B. bez chodników dla pieszych). W związku z przeniesieniem siedziby, celem zatrzymania doświadczonej kadry pracowników, pracodawca zorganizował nieodpłatny dowóz pracowników do miejsca pracy i z miejsca pracy do B., aby zapewnić prowadzenie działalności w nowym miejscu siedziby. Brak zorganizowania dowozu pracowników mógłby uniemożliwić wręcz działalność pracodawcy. Zorganizowany transport stanowi jedyną alternatywę dojazdu do pracy dla pracowników nie posiadających własnego środka transportu. Transport dla pracowników został powierzony przewoźnikowi zewnętrznemu, z którym została zawarta umowa określająca warunki wykonywania usługi. Przewoźnik z tytułu usługi otrzymuje miesięczne wynagrodzenie stanowiące iloczyn przejechanych kilometrów i ustalonej w umowie stawki za jeden kilometr. Wysokość wynagrodzenia przewoźnika jest zależna wyłącznie od liczby przejechanych kilometrów oraz rodzaju podstawionego autobusu.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty