18.09.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 18.09.2009, sygn. IBPBII/1/415-535/09/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-535/09/BD

Czy ekwiwalent wypłacany telepracownikom za korzystanie z Internetu, na sprzęcie komputerowym powierzonym przez pracodawcę będzie korzystał ze zwolnienia od opodatkowania na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 13 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 19 czerwca 2009r. (data wpływu do tut. Biura - 25 czerwca 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania ekwiwalentu wypłacanego telepracownikom za korzystanie z Internetu przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego powierzonego przez pracodawcę - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 25 czerwca 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia z opodatkowania ekwiwalentu wypłacanego telepracownikom za korzystanie z Internetu, przy wykorzystaniu sprzętu komputerowego powierzonego przez pracodawcę.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca zatrudnia telepracowników, którzy wykonują dla niego zlecone prace we własnych mieszkaniach. Dla wykonania tychże prac niezbędny jest sprzęt komputerowy oraz dostęp do Internetu, za pośrednictwem którego pracownik komunikuje się z pracodawcą oraz bezpośrednio z jego klientami. Za pośrednictwem Internetu pracownicy przesyłają pracodawcy także rezultaty ich pracy. Wszelki sprzęt komputerowy niezbędny do wykonania pracy oraz komunikacji z pracodawcą pracownicy otrzymują (jedynie do korzystania) od pracodawcy. Na sprzęt składają się: komputer, monitor oraz oprogramowanie, w tym certyfikat umożliwiający bezpieczne łączenie się z pracodawcą. Pracownicy we własnym zakresie zapewniają sobie dostęp do Internetu, czego pracodawca wymaga, nie przesądzając jednak formy, w jakiej dostęp ten będzie pozyskany. Wnioskodawca na podstawie umów wypłaca telepracownikom miesięczny ekwiwalent za korzystanie z Internetu dla potrzeb wykonywania telepracy (w wysokości 40 zł dla pracowników pracujących w pełnym wymiarze czasu pracy, a 20 zł dla pracowników zatrudnionych w połowie wymiaru czasu pracy). Ekwiwalent ten nie odpowiada dokładnie kosztom ponoszonym przez poszczególnych telepracowników na nabycie usługi dostępu do Internetu, gdyż pracodawca nie ingeruje w sposób uzyskania dostępu do Internetu oraz w wysokość kosztów. Wysokość ekwiwalentu została ustalona przez pracodawcę w sposób zryczałtowany na podstawie prognozowanych potrzeb pracodawcy i pracownika związanych z należytym wykonywaniem telepracy oraz uśrednionych kosztów rynkowych uzyskania dostępu do Internetu. Realnych kosztów ponoszonych przez pracowników za dostęp do Internetu wnioskodawca nie zna, podobnie jak nie są mu znane proporcje, w jakich pracownicy wykorzystują Internet do pracy, a w jakich do zajęć prywatnych. Zgodnie z oświadczeniem pracownika zawartym w umowie z wnioskodawcą otrzymuje on ekwiwalent za wykorzystywanie Internetu na potrzeby telepracy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne