Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2009, sygn. IBPP3/443-412/09/MM, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPP3/443-412/09/MM
Wyrobów alkoholowe znajdujące się poza procedurą zawieszenia akcyzy
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2009r. (data wpływu 18 maja 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wyrobów alkoholowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia akcyzy jest:
- nieprawidłowe w części dotyczącej uznania, iż ponowne rozlanie wyrobów akcyzowych, od których została zapłacona akcyza, w inne opakowania jednostkowe w miejscu ich sprzedaży detalicznej jest produkcją tych wyrobów oraz w części dotyczącej obowiązku dokonania zgłoszenia rejestracyjnego dla celów akcyzy,
- prawidłowe w pozostałej części dotyczącej obowiązku oznaczenia wyrobów legalizacyjnymi znakami akcyzy, braku obowiązku sporządzania spisu wyrobów przeznaczonych do dalszej sprzedaży oraz braku obowiązku składania deklaracji dla podatku akcyzowego.
UZASADNIENIE
W dniu 18 maja 2009r. do tut. organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku akcyzowego w zakresie wyrobów alkoholowych znajdujących się poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Wnioskodawca zamierza rozszerzyć działalność gospodarczą o prowadzenie lokalu gastronomicznego (kawiarnia). W kawiarni będzie odbywać się konsumpcja i detaliczna sprzedaż napojów alkoholowych (nalewki wysokoprocentowe - od kilkunastu do kilkudziesięciu procent objętości alkoholu - na bazie spirytusu) na wynos w butelkach ozdobnych. Wyroby alkoholowe (nalewki) będą kupowane w opakowaniach detalicznych ogólnie stosowanych (max. pojemność do 1 litr), poza procedurą zawieszenia poboru akcyzy, oznaczonych podatkowymi znakami akcyzy (banderolami), czyli już z zapłaconą akcyzą. W kawiarni na półkach będą ustawione duże, ozdobne gąsiory napełnione tylko częściowo (z uwagi na ulatnianie się napojów) które, w miarę postępującej sprzedaży, będą uzupełniane nalewkami z oryginalnych butelek. Z gąsiora będzie następowało albo napełnianie kieliszków w ramach konsumpcji albo, na życzenie klienta, butelki ozdobnej, po wskazaniu przez niego odpowiedniego rodzaju trunku jak i butelki. Po napełnieniu butelki ozdobnej sprzedawca będzie nanosił na butelkę legalizacyjny znak akcyzy. Na marginesie Wnioskodawca wskazał, że taką działalność prowadzi już sklep, który dokonuje zakupu legalizacyjnych znaków akcyzowych w Urzędzie Celnym.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty