Interpretacja indywidualna z dnia 06.04.2009, sygn. IBPBI/1/415-52/09/KB, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBI/1/415-52/09/KB
skutki podatkowe realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana S., przedstawione we wniosku z dnia 14 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 19 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 19 stycznia 2009r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:
Wnioskodawca jako osoba fizyczna prowadzi działalność gospodarczą produkcja farb i klejów. Przeważającą część działalności przedsiębiorstwa stanowi eksport własnych wyrobów. W związku z czym jest ono narażone na ryzyko walutowe. Zabezpieczając się przed niekorzystnymi skutkami spadków kursów walut przedsiębiorstwo zawarło z bankiem umowę nierzeczywistej opcji kupna waluty wymienialnej z barierą. W momencie zawarcia tej umowy określony został kurs referencyjny oraz kurs realizacji. W przypadku każdej transakcji strony realizują tę transakcję w dniu realizacji poprzez rozliczenie jej różnicą kursową w ten sposób, że jeżeli kurs referencyjny w dniu realizacji będzie równy lub niższy niż kurs realizacji to sprzedający (klient przedsiębiorstwo) nie będzie zobowiązany do dokonania żadnych płatności z tytułu rozliczenia transakcji. Natomiast jeżeli kurs referencyjny w dniu realizacji będzie wyższy niż kurs realizacji to sprzedający zapłaci nabywcy (bank) kwotę stanowiącą iloczyn kwoty transakcji oraz różnicy kursowej pomiędzy kursem referencyjnym a kursem realizacji. Całą tę transakcję przeprowadzono na rachunkach bieżących przedsiębiorstwa (zarówno zwiększenia jak i zmniejszenia).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty