30.03.2009 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 30.03.2009, sygn. IBPBII/1/415-18/09/BJ, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPBII/1/415-18/09/BJ

Czy w związku z tym, że dochody wnioskodawcy uzyskiwane na podstawie umów cywilnoprawnych były bezpośrednio związane z realizacją celów programów powinny zostać opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części pokrytej ze środków wspólnotowych, jak również budżetu Państwa?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 02 stycznia 2009r. (data wpływu do tut. Biura 09 stycznia 2009r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów z tytułu umów cywilnoprawnych współfinansowanych ze środków wspólnotowych oraz budżetu państwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 stycznia 2009r. do tut. Biura wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie sposobu opodatkowania dochodów z tytułu umów cywilnoprawnych współfinansowanych ze środków wspólnotowych oraz budżetu państwa.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca uzyskał dochody z tytułu umów cywilnoprawnych, tj. umów o dzieło oraz umów zleceń wykonując czynności w ramach projektów dofinansowanych z budżetu Unii Europejskiej. Projekty były finansowane z budżetu Unii Europejskiej na lata 2004-2006. Projekty te były realizowane przez Fundację, która specjalizuje się w pozyskiwaniu środków na realizację tego typu działań. Środki na realizację projektów wypłacane były Fundacji Beneficjentowi częściowo w formie prefinansowania tzw. dotacji rozwojowej, jak również w formie refinansowania wcześniej poniesionych wydatków. Instytucjami Wdrażającymi (wypłacającymi środki) były odpowiednie instytucje wyznaczone przez Rząd RP, takie jak: Urząd Marszałkowski Województwa, Wojewódzki Urząd Pracy, Fundacja Programów Pomocy dla Rolnictwa FAPA. Z Instytucjami Wdrażającymi Beneficjent zawarł odpowiednie umowy na dofinansowanie, określające źródła dofinansowania, cel projektu, budżet projektu. Instytucjami Zarządzającymi (nadzorującymi i zawierającymi umowy z Instytucjami Pośredniczącymi) środkami były odpowiednie Ministerstwa. Projekty realizowane przez Beneficjenta finansowane były w 100% przez ww. instytucje. Środki przekazywane przez Instytucje Wdrażające pochodziły w części w 75% z wkładu wspólnotowego Unii a w 25% z wkładu krajowego budżetu Państwa Polskiego. Wszystkie projekty realizowane przez Beneficjenta wpisywały się bezpośrednio w cele odpowiednich dokumentów programujących, tj. Zintegrowanego Programu Operacyjnego Rozwoju Regionalnego, Europejskiego Funduszu Społecznego, Inicjatywy Wspólnotowej Leader co było warunkiem koniecznym otrzymania dofinansowania przez Beneficjenta. Dochody jakie uzyskiwał wnioskodawca z tytułu umów cywilnoprawnych związane były bezpośrednio z realizacją celów konkretnych projektów i polegały na prowadzeniu szkoleń oraz doradztwa skierowanych do Beneficjentów Ostatecznych tych projektów, tj. uczestników. Umowy, które wnioskodawca zawarł z Beneficjentem określają dokładnie, iż wykonywane przez niego czynności związane są z realizacją konkretnego projektu wraz z podaniem oznaczenia umowy, którą Beneficjent zawarł z Instytucją Wdrażającą, jak również źródeł i proporcji finansowania projektu (budżet Unii oraz budżet Państwa). Beneficjent wypłacając wnioskodawcy wynagrodzenie naliczył i odprowadził zaliczki na podatek dochodowy. Zaliczki odprowadzane były od każdego wynagrodzenia niezależnie od umowy.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne