Interpretacja indywidualna z dnia 29.05.2009, sygn. ITPP1/443-236/09/DM, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-236/09/DM
Czy Spółka jako producent wyrobów ze szkła może świadczyć usługę budowlano-montażową tych wyrobów w obiektach budownictwa mieszkaniowego przy zastosowaniu obniżonej stawki podatku?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 12 marca 2009 r. (data wpływu 16 marca 2009 r.) uzupełnionym pismem z dnia 23 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 16 marca 2009 r. został złożony wniosek uzupełniony pismem z dnia 23 kwietnia 2009 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku od towarów i usług.
W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.
Spółka jest producentem szyb zespolonych. W ofercie Spółki znajduje się również wykonanie szyb, luster, kabin prysznicowych, półek szklanych, drzwi szklanych, zabudowy całoszklane, balustrady ze szkła oraz elementy wykańczania wnętrz w szkle kolorowym. Spółka świadczy również usługi montażowe wyprodukowanego przez siebie produktu w mieszkaniach klientów. Dotychczas, zarówno za zużyte materiały, dostawę wyrobu do klienta, jak również montaż w obiekcie budownictwa mieszkaniowego Spółka stosowała 22% stawkę podatku od towarów i usług. W uzupełnieniu wniosku Spółka ponownie wskazała, że świadczy usługi montażowe wyprodukowanego produktu w mieszkaniach klientów. Ponadto podniosła, że przedmiotem sprzedaży jest wykonanie wyrobu gotowego, jego obróbka (np. szlifowanie, fazowanie, wiercenie otworów itp.), a w cenie dostawy zawarta jest usługa montażu w mieszkaniu klienta. Wynagrodzenie za wykonane czynności opiewa na jedną, łączną kwotę na cały przedmiot sprzedaży. Zgodnie z obowiązującymi normami statystycznymi, wyroby ze szkła obejmuje grupowanie PKWiU 26.1 i całość transakcji opodatkowana jest stawką właściwą dla danego wyrobu w tym konkretnym przypadku stawką 22%. Spółka nadmienia także, iż dotychczas nie podpisywała umów z klientami indywidualnymi. W przyszłości Spółka zamierza wprowadzić zawieranie umów z klientami na świadczenie usługi budowlano-montażowej, której istotą będzie wykonanie montażu wyprodukowanych przez Spółkę wyrobów w miejscu wskazanym w umowie przez klienta. W związku z tym, zdaniem Spółki, należałoby umiejscowić ww. czynności w grupowaniu PKWiU 45 (najprawdopodobniej 45.4 Roboty budowlane wykończeniowe; 45.44.1 Roboty budowlane szklarskie). Spółka wskazuje, że w takim przypadku zakładając, że usługa jest związana z obiektami budownictwa mieszkaniowego, prawdopodobnie całość transakcji mogłaby zostać opodatkowania wg obniżonej 7% stawki podatku od towarów i usług. Natomiast w przypadku świadczenia usługi budowlano-montażowej w obiektach innych niż mieszkaniowe, stawka podatku wynosiłaby 22%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty