31.07.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 31.07.2008, sygn. IP-PP2-443-748/08-2/SAP, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IP-PP2-443-748/08-2/SAP

Czy Spółka ma prawo do odliczania podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawianych przez Dewelopera po każdorazowej wpłacie przedpłaty na zakup lokalu mieszkalnego i miejsca postojowego (udziału w garażu podziemnym)? Czy planowana sprzedaż lokalu wraz z prawami z nim związanymi oraz miejscem postojowym (udziałem we współwłasności garażu) przez Spółkę na rzecz Kontrahenta będzie zwolniona z podatku, czy też będzie czynnością opodatkowaną i czy wystawiane w związku z nią faktury VAT na udokumentowanie otrzymanych przedpłat prawidłowo wykazują podatek od towarów i usług według stawek: 7% w zakresie dotyczącym lokalu mieszkalnego i 22% w zakresie dotyczącym miejsca postojowego usytuowanego w garażu będącym samodzielnym lokalem użytkowym?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r., Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 30.04.2008 r. (data wpływu 05.05.2008 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług sprzedaży mieszkań - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 05.05.2008 r. został złożony w/w wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z podatku od towarów i usług sprzedaży mieszkań.?

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie określonym w statucie (głównym przedmiotem działalności jest działalność handlowa). W toku prowadzonej działalności zawarła z przedsiębiorcą zajmującym się budową mieszkań (Deweloperem) przedwstępną umowę ustanowienia odrębnej własności lokalu mieszkalnego. Umowa przewiduje, że wraz z lokalem mieszkalnym i prawami z nim związanymi wnioskująca nabędzie miejsce postojowe w garażu podziemnym mającym status samodzielnego lokalu użytkowego (formalnie będzie to nabycie udziału we własności lokalu garażowego). Na poczet ceny lokalu Spółka wpłaca Deweloperowi przedpłaty, dokumentowane fakturami VAT obejmującymi podatek od towarów i usług naliczony wg stawki: 7%-ej w odniesieniu do należności za lokal mieszkalny i 22%-ej w odniesieniu do ceny miejsca postojowego (udziału we własności garażu). Podpisanie ostatecznej umowy sprzedaży w formie aktu notarialnego ma nastąpić w drugiej połowie roku 2008. Po wybudowaniu lokalu i notarialnym przeniesieniu jego własności na wnioskującą zamierza ona sprzedać lokal wraz z udziałem w garażu innej firmie (Kontrahentowi), działającej na rynku obrotu nieruchomościami. Podpisano już przedwstępną umowę sprzedaży między Spółką a Kontrahentem. Zobowiązuje ona Spółkę do przeniesienia własności lokalu i udziału w garażu na Kontrahenta. Lokal i prawa z nim związane oraz udział we współwłasności garażu zostanie zbyty niezwłocznie po jego nabyciu i w takim stanie, w jakim Spółka otrzyma go od Dewelopera. Jak wspominano wyżej, w związku z wpłacanymi przedpłatami na poczet ceny budowanego lokalu, Spółka otrzymuje od Dewelopera faktury VAT uwzględniające opodatkowanie dwiema stawkami podatku od towarów i usług dwóch rodzajów towaru: lokalu mieszkalnego i udziału w podziemnym garażu. Ponieważ nabyty lokal będzie przedmiotem opodatkowanej dostawy (planowana sprzedaż lokalu na rzecz firmy z branży obrotu nieruchomościami, tj. Kontrahenta) Spółka obniża na bieżąco swój podatek należny o podatek naliczony wynikający z faktur obejmujących należne przedpłaty. W związku z tym, że Spółka sama również otrzymuje przedpłaty od Kontrahenta wobec którego zobowiązała się do zbycia lokalu w umowie przedwstępnej, każdą jego wpłatę dokumentuje fakturą VAT. Faktura taka wykazuje podatek obliczony według stawki 7% w zakresie dotyczącym lokalu mieszkalnego i 22% w zakresie dotyczącym udziału w garażu (stosownie do treści przepisu art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. B ustawy o VAT oraz par. 5 ust. 1a pkt 2 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970 ze zm.) obniżoną 7%-wą stawkę podatku stosuje się do części obiektów budownictwa mieszkaniowego z wyłączeniem lokali użytkowych).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne