Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2008, sygn. IPPB2/436-48/08-4/MZ, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, sygn. IPPB2/436-48/08-4/MZ
Czy opisana pożyczka podlega jako czynność cywilnoprawna podatkowi od czynności cywilnoprawnych?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Państwa, przedstawione we wniosku z dnia 06.02.2008 r. (data wpływu 13.02.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zawartej umowy pożyczki - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 13.02.2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie zawartej umowy pożyczki.
W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.
W grudniu 2007 r. zawarta została umowa pożyczki, na mocy której określono, że pożyczkodawca (podmiot irlandzki) udzieli pożyczkobiorcy (podmiotowi polskiemu) oprocentowanej pożyczki do maksymalnej wysokości 1 mln euro. Umowa została podpisana w D. Kolejne transze w ramach tej kwoty mogą być podejmowane przez pożyczkobiorcę do 31 marca 2009 r. Otrzymanie każdej transzy poprzedzone jest zgłoszeniem pożyczkodawcy zamiaru podjęcia konkretnej kwoty przez pożyczkobiorcę. Pożyczka jest celowa i związana z inną umową zawartą między stronami, tzw. umową dystrybucyjną stanowiąc wsparcie dla prawidłowego wykonania tej umowy. Celem pożyczki jest wsparcie pożyczkobiorcy w rozwoju w zakresie projektowania, organizacji, zarządzania jakością i produkcji produktów, które zobowiązał się on sprzedawać i kupować zgodnie z warunkami umowy dystrybucyjnej. Ostatecznym terminem spłaty pożyczki jest koniec 2012 r. Spłata ma następować w szczególności poprzez przekwalifikowywanie części należności pożyczkobiorcy od dostaw produktów na spłatę zobowiązań z tytułu pożyczki. Do dnia dzisiejszego pożyczkobiorca otrzymał około 50% maksymalnej kwoty pożyczki, przy czym pierwsza wypłata nastąpiła w styczniu 2008 r.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty