Interpretacja indywidualna z dnia 25.11.2008, sygn. ILPP1/443-957/08-6/AI, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-957/08-6/AI
UZASADNIENIE
W dniu 10 października 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku towarów i usług w zakresie możliwości stosowania zasady refakturowania z tytułu opłaty rocznej za użytkowanie wieczyste. Powyższy wniosek uzupełniono pismami z dnia 22 października 2008 r. oraz 31 października 2008 r. o uściślenie pytania i uzupełnienie stanu faktycznego, własnego stanowiska w sprawie oraz dopłatę brakującej kwoty.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe. Wnioskodawca (Spółdzielnia Mieszkaniowa) wynajmuje lokale użytkowe i garaże osobom trzecim na podstawie umowy najmu za odpłatnością. Spółdzielnia wystawia faktury dla lokali użytkowych dzierżawionych i garaży dzierżawionych oraz lokali użytkowych własnościowych specyfikując wszystkie tytuły opłat i nalicza podatek:
- czynsz najmu + VAT 22% lub eksploatacja + VAT 22%,
- równowartość podatku od nieruchomości + VAT 22%,
- zużycie wody + VAT 7%,
- wywóz śmieci + VAT 7%,
- centralne ogrzewanie + VAT 22%.
Ponadto Wnioskodawca odniósł się do uchwały siedmiu sędziów Naczelnego Sądu Administracyjnego z dnia 8 stycznia 2007 r., która uporządkowała zasady opodatkowania czynności ustanowienia prawa użytkowania wieczystego gruntu będącego własnością gminy. Opłata roczna z tytułu użytkowania wieczystego gruntów ustanowionego przed 1 maja 2004 r., gdy czynność ta nie podlegała podatkowi od towarów i usług, po wejściu w życie ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług, nie powinna być powiększona o taki podatek.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty