24.11.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.11.2008, sygn. ILPB3/423-526/08-5/MC, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB3/423-526/08-5/MC

UZASADNIENIE


W dniu 27 sierpnia 2008 r. został złożony ww. wniosek uzupełniony pismem z dnia 06 listopada 2008 r. (data wpływu 07.11.2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zakresie poboru zryczałtowanego podatku dochodowego z tytułu wypłaty nierezydentowi odsetek w związku z umową cash poolingu.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

ZZ Sp. z o.o. zamierza przystąpić do systemu kompleksowego zarządzania płynnością finansową, w ramach grupy kapitałowej (systemu cash pooling). W ramach planowanej struktury, środki pieniężne będą faktycznie przesyłane pomiędzy poszczególnymi uczestnikami systemu (tzw. zero-balancing cash pooling).

Podmiotem zarządzającym i posiadaczem rachunku głównego będzie WW z siedzibą w Belgii. Rachunek główny będzie prowadzony w PLN przez X Bank AG z siedzibą w Niemczech lub przez inny bank z siedzibą w państwie członkowskim Unii Europejskiej innym niż Polska (dalej: Bank Zagraniczny).

Spółka będzie jednym z uczestników systemu i posiadaczem rachunku operacyjnego, prowadzonego w PLN przez spółkę Y Bank S.A. z siedzibą w Polsce (dalej: Y Bank). Spółka będzie również posiadaczem rachunku technicznego prowadzonego w PLN przez Bank Zagraniczny.


Pozostałymi uczestnikami systemu będą inne spółki z Grupy XX, posiadające rachunki prowadzone w PLN przez Y Bank i Bank Zagraniczny.

Transfery środków pieniężnych będą na pierwszym etapie dokonywane pomiędzy rachunkiem operacyjnym Spółki w Y Bank i rachunkiem technicznym Spółki w Banku Zagranicznym. Na kolejnym etapie, transfery środków w ramach systemu będą dokonywane pomiędzy rachunkiem technicznym ZZ w Banku Zagranicznym, a rachunkiem głównym WW w Banku Zagranicznym. W szczególności, w przypadku, gdy na koniec dnia roboczego na rachunku operacyjnym ZZ w Y Bank wykazywane będzie saldo dodatnie, Y Bank dokona transferu środków z tego rachunku na rachunek techniczny Spółki, prowadzony przez Bank Zagraniczny. Następnie, środki zostaną przetransferowane z rachunku technicznego Spółki w Banku Zagranicznym na rachunek główny WW w tym banku. W sytuacji natomiast, kiedy na koniec dnia roboczego na rachunku Spółki w Y Bank wykazywane będzie saldo ujemne, Bank Zagraniczny dokona transferu środków z rachunku technicznego Spółki w Banku Zagranicznym na rachunek operacyjny Spółki prowadzony przez Y Bank, a następnie z rachunku głównego WW na rachunek techniczny Spółki w Banku Zagranicznym tak, aby saldo ujemne wykazywane na tym rachunku zostało wyrównane do 0. W konsekwencji, na koniec każdego dnia roboczego, saldo wykazywane na rachunku Spółki w Banku Zagranicznym, a także w Y Bank będzie równe 0.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne