21.02.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 21.02.2008, sygn. ILPB2/415-331/07-2/JK, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPB2/415-331/07-2/JK

Czy w analizowany stanie faktycznym znajdzie zastosowanie przepis art. 17 ust. 1 pkt 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, zgodnie z którym przychodem z kapitałów pieniężnych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni, objętych w zamian za wkład niepieniężny?


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana D. W., przedstawione we wniosku z dnia 15 listopada 2007 r. (data wpływu 21 listopada 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z kapitałów pieniężnych jest nieprawidłowe w części dotyczącej ustalenia wysokości przychodu i prawidłowe w zakresie ustalenia kosztów uzyskania przychodu.

UZASADNIENIE


W dniu 21 listopada 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodu z kapitałów pieniężnych.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca posiada akcje spółki akcyjnej, które nabył za gotówkę. Akcje te zamierza wnieść do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (zwaną w dalszej części Spółka), w celu objęcia w niej udziałów. W zamian za wniesione akcje, Wnioskodawca otrzyma udziały o wartości nominalnej mniejszej, niż wartość rynkowa będących przedmiotem aportu akcji. Wynika to z faktu, iż wartość rynkowa Spółki jest wyższa niż wartość nominalna wszystkich jej udziałów. W konsekwencji, wartość rynkowa udziałów będących w posiadaniu przez dotychczasowych udziałowców Spółki jest wyższa od ich wartości nominalnej. Zainteresowany wyjaśnia, że w takiej sytuacji nie jest możliwe wydanie mu udziałów w Spółce o wartości nominalnej równej wartości rynkowej wnoszonych przez niego akcji, gdyż uzyskałby niewspółmiernie duży (w stosunku do wartości rynkowej wnoszonego przez siebie aportu) wpływ w głosowaniu na walnym zgromadzeniu Spółki, jak również posiadałby większe prawo do majątku Spółki (np. przy wypłacie dywidendy lub w przypadku jej likwidacji).

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne