Interpretacja indywidualna z dnia 15.01.2008, sygn. ILPP1/443-314/07-2/BD, Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu, sygn. ILPP1/443-314/07-2/BD
Czy usługi, które Spółka zamierza świadczyć na rzecz Funduszu, korzystają ze zwolnieniaod podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 12 ustawy podatku od towarów i usług?
Na podstawie art. 14b §1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Sp. z o.o. przedstawione we wniosku z dnia 11 października 2007 r. (data wpływu 15 października 2007 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności polegających na obsłudze sekurytyzowanych wierzytelności - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 15 października 2007 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia od podatku VAT czynności polegających na obsłudze sekurytyzowanych wierzytelności.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.
Na podstawie umowy z X Fundusz Inwestycyjny Zamknięty N Fundusz S (dalej: Fundusz) o obsługę określonych wierzytelności (dalej: Umowa), Spółka zamierza świadczyć na rzecz Funduszu usługi polegające na obsłudze określonych aktywów -portfeli wierzytelności nabywanych przez Fundusz.
Fundusz nabywa wierzytelności w dużych portfelach, po kilkaset wierzytelności w jednym portfelu. Ze względu na dużą liczbę nabywanych w portfelach wierzytelności, w trakcie ustalania ceny nabycia portfela, Fundusz nie będzie zwykle dokonywał weryfikacji jakości każdej z wierzytelności z osobna, lecz będzie działał w oparciu o przyjęte założenie dotyczące całej grupy nabywanych wierzytelności. Cena nabycia ustalana będzie zatem przez Fundusz często na podstawie wyceny całego portfela, a nie poszczególnych wierzytelności. Powyższe uwarunkowania powodują konieczność aktywnego monitorowania portfeli i podejmowania bieżących działań i ocen w zakresie dalszego ich traktowania.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty