Interpretacja indywidualna z dnia 31.10.2008, sygn. IBPB2/415-1340/08/ASz, Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/415-1340/08/ASz
Czy w odniesieniu do pracowników informatyków spółka może określić uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu w zakresie dotyczącym wynagrodzenia z tytułu stworzonego w ramach stosunku pracy oprogramowania (programu komputerowego)?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko spółki, przedstawione we wniosku z dnia 24 lipca 2008r. (data wpływu do tut. Biura 01 sierpnia 2008r.), uzupełnionym w dniu 24 września o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu - jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 01 sierpnia 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu.Z uwagi na fakt, iż wniosek zawierał braki formalne pismem z dnia 12 września 2008r. Znak: IBPB2/415-1340/08/ASz wezwano do ich uzupełnienia. Wniosek uzupełniono w dniu 24 września 2008r.
W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:
Przedmiotem działalności gospodarczej spółki w zakresie usług związanych z tworzeniem oprogramowania komputerowego jest m.in. działalność edycyjna w zakresie oprogramowania, pozostała działalność w zakresie oprogramowania, przetwarzanie danych, działalność związana z bazami danych, pozostała działalność związana z informatyką, produkcją systemów do sterowania procesami przemysłowymi, reprodukcja komputerowych nośników informacji, prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie nauk technicznych, prace badawczo-rozwojowe w dziedzinie matematyczno-fizycznej i astronomii.W celu prowadzenia ww. działalności spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę informatyków, którzy w ramach swoich pracowniczych obowiązków tworzą oprogramowanie (programy komputerowe). Zgodnie z przepisem art. 1 ust. 1 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór), przy czym w zakresie praw autorskich wyróżnia się autorskie prawa majątkowe (art. 17 i nast. Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych) oraz autorskie prawa osobiste (art. 16 Ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty