15.05.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 15.05.2008, sygn. IBPB2/436-36/08/MZ (KAN-1588/02/08), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, sygn. IBPB2/436-36/08/MZ (KAN-1588/02/08)

Czy wobec treści art. 1 ust. 1 pkt 1a ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podlegać będzie temu podatkowi czynność cywilnoprawna umowy sprzedaży przedsiębiorstwa w rozumieniu art. 551 Kodeksu cywilnego?

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana... przedstawione we wniosku z dnia 07 lutego 2008r. (data wpływu do tut. Biura 15 lutego 2008r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15 lutego 2008r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie sposobu opodatkowania sprzedaży przedsiębiorstwa.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca będący osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą zamierza nabyć w drodze umowy sprzedaży od osoby prawnej - Spółki z o.o. przedsiębiorstwo w rozumieniu przepisu art. 55 Kodeksu cywilnego. W skład będącego przedmiotem przyszłej transakcji przedsiębiorstwa wchodzić będą w szczególności: oznaczenia indywidualizujące wyodrębnione części przedsiębiorstwa (nazwy punktów handlowych), prawo własności oraz prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, własność ruchomości, wierzytelności, środki pieniężne, zobowiązania, koncesje, licencje, zezwolenia, tzw. know how, tajemnica przedsiębiorstwa, księgi i dokumenty związane z prowadzeniem działalności gospodarczej. Powołana transakcja dojdzie do skutku w drodze jednego kontraktu umowy sprzedaży przedsiębiorstwa wraz z wchodzącymi w jego skład wszystkimi elementami majątkowymi i niemajątkowymi, a uwagi na to, iż obejmuje ono m. in. prawo własności i prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, umowa zostanie zawarta w formie aktu notarialnego.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne