24.12.2008 Podatki

Interpretacja indywidualna z dnia 24.12.2008, sygn. ITPP1/443-863b/08/BK, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPP1/443-863b/08/BK

Opodatkowanie aportu środków trwałych, dokumentowanie, korekta podatku naliczonego.

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 25 września 2008 r. (data wpływu 2 października 2008 r.) uzupełnionym pismem z dnia 18 grudnia 2008 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportem środków trwałych - jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 października 2008 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie korekty podatku naliczonego z tytułu wniesienia aportem środków trwałych.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.

Od kilku lat prowadzi Pan działalność gospodarczą polegającą na świadczeniu usług transportowych. Nabył Pan środki trwałe w postaci ciągnika samochodowego zakupionego w sierpniu 2003 r. oraz naczepy ciężarowej zakupionej w dniu 26 maja 2004 r. Powyższe środki transportu zostały zakupione w ramach odpłatnej dostawy towarów oraz wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. W związku z powyższym nabyciem dokonał Pan obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W dniu 22 września 2006 r. wraz z współmałżonką założył Pan spółkę cywilną, która również zajmuje się świadczeniem usług transportowych jest czynnym podatnikiem podatku VAT. Tego dnia, na podstawie protokołu przekazania w formie aportu wniósł Pan do nowopowstałej spółki powyższe środki transportu. Przedmiotowe pojazdy zarówno w poprzedniej działalności gospodarczej jak i w spółce cywilnej wykorzystywane były wyłącznie do wykonywania czynności opodatkowanych. Wartość zakupu naczepy ciężarowej wynosiła 31.400 zł + 940,84 zł (koszty transportu). Ponadto od czynności aportu odprowadzono podatek od czynności cywilnoprawnych na podstawie deklaracji PCC-1.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne