Interpretacja indywidualna z dnia 09.05.2008, sygn. ITPB3/423-125/08/AW, Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, sygn. ITPB3/423-125/08/AW
Czy Spółka może obniżać stawki do dowolnego poziomu, przykładowo do 0,1%?Czy po obniżeniu stawek amortyzacyjnych w stosunku do stawek wykazanych w Wykazie, Spółka jest uprawniona do podwyższenia tych stawek do poziomu nie wyższego niż wynikający z Wykazu i uznawania tak ustalonych odpisów amortyzacyjnych za koszty uzyskania przychodu?
Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zmianami) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z 2007 r. Nr 112, poz. 770) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 13 lutego 2008 r. (data wpływu 4 marca 2008 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji środków trwałych przy zastosowaniu zmienionych stawek amortyzacyjnych jest prawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 4 marca 2008 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości amortyzacji środków trwałych przy zastosowaniu zmienionych stawek amortyzacyjnych.
W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny oraz zdarzenie przyszłe.
Spółka posiada środki trwałe wprowadzone do ewidencji środków trwałych, które były amortyzowane wg metody liniowej, wskazanej w art. 16i ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przy zastosowaniu stawek amortyzacji określonych w Wykazie stawek amortyzacyjnych.
W odniesieniu do poszczególnych środków trwałych (amortyzowanych metodą liniową) znajdujących się w ewidencji środków trwałych, Spółka podjęła decyzję o obniżeniu stawek amortyzacyjnych podanych w Wykazie nawet do 0,1%.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty