Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 13.09.2007, sygn. IIUSpbIA/1/425-83/127a/88/07/BB, Drugi Urząd Skarbowy w Białymstoku, sygn. IIUSpbIA/1/425-83/127a/88/07/BB
Czy Wspólnota Mieszkaniowa jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku, jeżeli należne zaliczki wnoszone przez współwłaścicieli na pokrycie kosztów zarządu nieruchomości wspólnej, tj. kosztów dostawy mediów oraz wpłat na fundusz remontowy przewyższają koszty tych mediów?
Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż oprócz wpłat zaliczek na koszty utrzymania i odsetek uzyskanych na kontach bankowych, tj. rachunku bieżącym i rachunku funduszu remontowego (które nie należą do kont lokat) wspólnota mieszkaniowa uzyskuje pożytek z najmu lokalu użytkowego (kotłownia). Powyższa kotłownia obsługuje mieszkańców wspólnoty i z chwilą podpisania umowy najmu służy także na potrzeby najemcy. Nadwyżka przychodów nad kosztami wspólnoty mieszkaniowej zostanie przeznaczona na cele związane z utrzymaniem zasobów mieszkaniowych. Wspólnota Mieszkaniowa podjęła uchwałę o zaliczeniu nadwyżki na poczet przyszłych wpłat z tytułu utrzymania nieruchomości wspólnej. W związku z rozbieżnością stanowisk w sprawie zaliczenia dochodu wspólnot mieszkaniowych do dochodów zwolnionych lub opodatkowanych - art. 17 ust. 1 pkt 44 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w tak przedstawionym stanie faktycznym Wspólnota zwraca się o ustosunkowanie do kwestii: czy wspólnota mieszkaniowa jest zwolniona z podatku dochodowego od osób prawnych w przypadku, jeżeli należne zaliczki wnoszone przez współwłaścicieli na pokrycie kosztów zarządu nieruchomości wspólnej, tj. kosztów dostawy mediów oraz wpłat na fundusz remontowy przewyższają koszty tych mediów?
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty