Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 09.02.2007, sygn. US-PD-I-415/1/60/06, Urząd Skarbowy w Legnicy, sygn. US-PD-I-415/1/60/06
Czy prawidłowe jest udokumentowanie dowodami wewnętrznymi, kosztów związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, wodę gaz (w przypadku wykorzystywania do działalności gospodarczej części lokalu mieszkalnego, gdzie głównym najemcą jest żona), których podstawą sporządzenia jest dokument wystawiony na żonę, obejmujący całość opłat na te cele?
POSTANOWIENIE Na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (j.t. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Legnicy stwierdza, że Pana stanowisko przedstawione we wniosku, który wpłynął w dniu 15.11.2006 r., o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej udokumentowania dowodami wewnętrznymi kosztów związanych z opłatami za czynsz, energię elektryczną, wodę gaz (w przypadku wykorzystywania do działalności gospodarczej części lokalu mieszkalnego, gdzie głównym najemcą jest żona), których podstawą sporządzenia jest dokument wystawiony na żonę obejmujący całość opłat na te cele, jest prawidłowe.UZASADNIENIE W dniu 15.11.2006 r. do Naczelnika Urzędu Skarbowego w Legnicy wpłynął wniosek o udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Jak stanowi art. 14a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego, naczelnik urzędu celnego lub wójt, burmistrz (prezydent miasta), starosta albo marszałek województwa na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta mają obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym. W myśl art. 14a § 4 cytowanej ustawy, udzielenie interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, o której mowa w § 1, następuje w drodze postanowienia, na które przysługuje zażalenie.Z treści złożonego wniosku wynika, że prowadząc działalność gospodarczą we własnym mieszkaniu przeznaczył Pan na ten cel jeden pokój. Głównym najemcą mieszkania jest żona i umowy na dostarczanie mediów jak również faktury zostały wystawione na żonę. Mając na uwadze powyższe, kieruje Pan pytanie czy podstawą do sporządzenia dowodu wewnętrznego mogą być dokumenty wystawione na żonę. Pana zdaniem, chociaż dokumenty są wystawione na żonę, to - jako współnajemca, ponoszący wszystkie opłaty za media - ma Pan prawo do wliczenia tych opłat w koszty działalności gospodarczej. W Pana ocenie, w przepisach rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26.08.2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów, (w kwestii uznania za dowód księgowy również dowodów wewnętrznych) nie jest zastrzeżone, że dokumenty będące podstawą sporządzenia dowodu wewnętrznego muszą być wystawione na podatnika.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty