30.10.2006 Podatki

Decyzja w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.10.2006, sygn. PP II 443/1048/2006/PK, Izba Skarbowa we Wrocławiu, sygn. PP II 443/1048/2006/PK

Podatnik udzielił w 2005 r. pożyczki spółce z siedzibą w Niemczech. Z tytułu spłaty kwoty pożyczki, wystawiona została faktura VAT dla pożyczkobiorcy. Zgodnie z zawartą umową, pożyczkobiorca obowiązany był zapłacić kwotę wynikającą z tytułu odsetek, w terminie dwóch miesięcy od momentu spłaty kwoty głównej pożyczki. Pożyczkobiorca dokonał spłaty kredytu i należnych odsetek w miesiącu kwietniu 2006 r. Wnioskodawca własne stanowisko w sprawie oparł na brzmieniu § 13 ust. 1 oraz § 14 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798), stwierdzając, iż zgodnie z umową pożyczki, Spółka powinna wystawić fakturę nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym upływa termin płatności odsetek, czyli w terminie dwóch miesięcy od momentu spłaty kwoty głównej pożyczki. W przypadku gdy odsetki zostały zapłacone przed terminem płatności, czyli przed upływem dwumiesięcznego terminu, wpłatę należy potraktować jako otrzymanie zaliczki i wystawić fakturę dokumentującą otrzymanie zaliczki. Tak więc w sytuacji opisanej we wniosku Spółka powinna udokumentować świadczenie usług fakturą VAT, faktury powinny być wystawione w terminie 7 dni od dnia wymagalności poszczególnych rat lub w terminie 7 dni od otrzymania zaliczki (wcześniejszej spłaty odsetek), natomiast jako wartość sprzedaży powinna być uznana kwota należnych odsetek.

Pytanie podatnika

Naczelnik Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego we Wrocławiu, po przeanalizowaniu wniosku Sp. z o. o., postanowieniem Nr PPII 443/1/263/456/06 z 9 sierpnia 2006 r. stwierdził, iż stanowisko Podatnika jest nieprawidłowe.

Rozstrzygając sprawę organ podatkowy wskazał, iż w przypadku usługi polegającej na udzieleniu pożyczki, jej wykonanie następuje w momencie pozostawienia środków pieniężnych do dyspozycji pożyczkobiorcy. Zgodnie natomiast z art. 29 ust. 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) podstawą opodatkowania w podatku od towarów i usług jest kwota należna z tytułu świadczenia usługi pomniejszona o kwotę należnego podatku, czyli w przypadku pożyczki - kwota należnych odsetek. Organ podatkowy wskazał na § 13 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z 25 maja 2005 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 95, poz. 798) stanowiący, iż fakturę wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wydania towaru lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem § 14 i 15. Z kolei § 14 ust. 1 tegoż rozporządzenia przewiduje, w przypadku gdy przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek, ratę, wystawienie faktury nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy, z zastrzeżeniem, iż fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wydaniem towaru lub wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (zaliczkę, przedpłatę, zadatek lub ratę) - § 14 ust. 2 rozporządzenia z 25.05.2005 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne