Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 23.08.2006, sygn. PP1-443/069/06, Lubelski Urząd Skarbowy, sygn. PP1-443/069/06
Czy dokonując zbycia zakładu można wystawić fakturę zawierającą jedną pozycję "zorganizowana część przedsiębiorstwa" i całą sprzedaż zakładu opodatkować stawką 22%?
POSTANOWIENIE
Na podstawie art. 216 oraz art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) po rozpatrzeniu pisemnego wniosku bez znaku z dnia 24.05.2006 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego co do zakresu i sposobu zastosowania ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) w sprawie możliwości wystawienia faktury dotyczącej zbycia zakładu zawierającej jedną pozycję pod nazwą "zorganizowana część przedsiębiorstwa" i opodatkowania tej transakcji stawką podatku w wysokości 22% - informuję, że stanowisko Spółki wyrażone w przedmiotowym wniosku jest nieprawidłowe.
UZASADNIENIE
W dniu 25.05.2006 r. wpłynął do Naczelnika tut. Urzędu Skarbowego wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, w której nie toczy się postępowanie podatkowe, kontrola podatkowa ani postępowanie przed sądem administracyjnym.
Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że Spółka zamierza dokonać zbycia zakładu produkcji elementów drogowych, położonego w.... Przedmiotem zbycia będzie zorganizowana część przedsiębiorstwa Spółki- wyodrębniony organizacyjnie i funkcjonalnie zakład, obejmujący składniki materialne i niematerialne bezpośrednio związane z prowadzeniem działalności, tj.: - udziały we współwłasności przysługujące XYZ. w nieruchomości stanowiącej grunty, budynki i budowle stanowiące obiekty produkcyjno- magazynowe (w tym hala produkcyjna, budynek garażowo- warsztatowy, sieć kanalizacyjna i energetyczna, oświetlenie terenu, ogrodzenie terenu, place i drogi utwardzone, zasieki); - maszyny i urządzenia znajdujące się na przedmiotowych nieruchomościach (w tym linia technologiczna OMAG, owijarka, ładowarka, stacje trafo, transformatory, kondensator, komputery, drukarki, piec grzewczy); - środki transportowe (w tym samochody osobowe, skrzyniowe, żurawiki DAF, wózki widłowe); - pozostałe środki trwałe i wyposażenie (w tym prasa wytrzymałościowa, sonda do betoniarki, laboratoryjna maszyna wytrzymałościowa, szafy bhp, stojaki wystawowe, meble); - wartości niematerialne i prawne, w tym wartość firmy; - zapasy (w tym materiały, wyroby gotowe i towary); - należności, również w części objęte rezerwami; - czynne rozliczenia międzyokresowe kosztów; - zobowiązania (przede wszystkim związane z rozliczeniami dostaw surowców, towarów, usług transportowych itp. oraz pożyczka długoterminowa z ABC zaciągnięta na zakup tego zakładu); - składniki pozabilansowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty