Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 14.06.2006, sygn. P-3/423-7/06, Trzeci Urząd Skarbowy w Lublinie, sygn. P-3/423-7/06
Spółka występuje z zapytaniem czy w związku ze złożeniem korekt deklaracji podatku VAT należy skorygować zeznanie w podatku dochodowym od osób prawnych.
Sp. z o.o. podpisała z Przedsiębiorstwem umowę na podwykonawstwo - dokończenie budowy szkoły na takich samych warunkach jak generalny wykonawca z inwestorem. W dniu 1 sierpnia 2003 r. Przedsiębiorstwo w Lublinie zawarło ze Spółdzielnią Mieszkaniową w Lublinie jako Inwestorem Zastępczym Gminy Lublin umowę dotyczącą kontynuacji robót budowlanych na obiekcie szkoły. W warunkach umowy strony ustaliły wartość ryczałtową robót oraz podatek VAT 7%. Z dniem 1 maja 2004 r. w związku z wejściem Polski do Unii Europejskiej nastąpiła zmiana stawki podatku VAT z 7% na stawkę 22%. Pomimo prób negocjacji warunków umowy inwestor nie wyraził zgody na zmianę stawki podatku VAT. Sp. z o.o. od dnia 1 maja 2004 r. do momentu zakończenia robót i odbioru inwestycji wystawiała faktury w taki sposób, że do obowiązujących cen kosztorysowych netto doliczała obowiązujący VAT w wysokości 22%. Inwestor natomiast dokonał zapłaty otrzymanych faktur tylko częściowo tj. kwotę netto plus 7% VAT. Do momentu zakończenia inwestycji Spółka wystawiała faktury ze stawką 22% VAT, podatek VAT został rozliczony wg aktualnie obowiązujących przepisów podatkowych, odprowadzony został także podatek dochodowy. Od inwestora Spółka nie otrzymała pełnej zapłaty, której to inwestor nie zamierza zapłacić twierdząc, że Spółka powinna wystawić korekty faktur do wysokości cen brutto z umowy zmniejszając ceny netto i doliczając 22% podatku VAT.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty