Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 17.05.2006, sygn. ZD/406-67/CIT/06, Pierwszy Wielkopolski Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. ZD/406-67/CIT/06
Czy w przypadku uregulowania zobowiązania Spółki wobec podmiotu austriackiego w drodze kompensaty (potrącenia) z wierzytelnością, przysługującą Spółce od tego podmiotu, istnieje obowiązek Spółki jako płatnika do pobrania zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty regulowanej w ten sposób należności, a zatem czy w przedstawionym stanie faktycznym znajdzie zastosowanie przepis art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?
W dniu 31.03.2006r. do tutejszego organu podatkowego wpłynął wniosek Spółki o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, uzupełniony pismem z dnia 4.05.2006r. (wpływ do tutejszego organu podatkowego w dniu 10.05.2006r.).
Wnioskujący wskazał, że jest Spółką realizującą usługi m.in. transportu międzynarodowego towarów, spedycji i wewnątrzwspólnotowego transportu towarów, polegające na świadczeniu usług przewozowych własnymi środkami transportowymi oraz podzlecaniu wykonania usług przewozu innym przewoźnikom. Spółka wynajmuje od firmy z siedzibą w Austrii naczepy (chłodnie) i z tego tytułu zostaje obciążona kosztami najmu. Jednocześnie Spółka świadczy usługi transportowe na rzecz tejże firmy austriackiej. Rozliczenie pomiędzy firmami następuje w drodze potrąceń wzajemnych wierzytelności. Spółka posiada certyfikat rezydencji podatkowej ww. kontrahenta. Wnioskujący wskazał, że zgodnie z aktualnie obowiązującą umową o unikaniu podwójnego opodatkowania zawartą z Austrią, państwo, które dokonało wypłaty należności licencyjnych osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim umawiającym się Państwie winno pobrać 5% zryczałtowany podatek dochodowy. Ponadto Wnioskujący wyjaśnił, że kontrahenci, od których Spółka wynajmuje naczepy (chłodnie) są spółkami kapitałowymi (spółki z ograniczoną odpowiedzialnością).
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty