Interpretacja indywidualna z dnia 30 września 2024 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0114-KDIP2-2.4010.397.2024.1.IN
Przychody Fundacji z tytułu Inwestycji kapitałowych oraz wypłaty z zysków będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób prawnych - jest prawidłowe.
Zakres wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej
30 lipca 2024 r. wpłynął Państwa wniosek z 31 lipca 2024 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie przyjęcia, że:
- przystąpienie Fundacji do Funduszu nie będzie stanowiło przejawu działalności niedozwolonej, tj. nie będzie stanowiło działalności gospodarczej fundacji rodzinnej wykraczającej poza zakres wskazany przez UFR, a tym samym
- przychody Fundacji z tytułu Inwestycji kapitałowych prowadzonych przez Fundusz będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych,
- przychody Fundacji z tytułu Bezpośrednich Inwestycji kapitałowych będą podlegały zwolnieniu z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych,
- wypłaty zysków z Funduszu na rzecz Fundacji będą neutralne podatkowo i nie będą podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.
Treść wniosku jest następująca:
Opis zdarzenia przyszłego
„A” Fundacja rodzinna (dalej „Wnioskodawca” lub „Fundacja”) została powołana zgodnie z przepisami ustawy z dnia 26 stycznia 2023 r. o fundacji rodzinnej (Dz. U. poz. 326 - zwana dalej „UFR” lub „Ustawa o fundacji rodzinnej”).
Planowane jest, że Fundacja kupi akcje inkorporujące prawa udziałowe w spółce typu special limited partnership (Societe en commandite speciale) z siedzibą w Luxemburgu. Będzie to spółka „B” (…) (…),(…), wpisana do rejestru pod numerem (…).
W dacie otrzymania praw udziałowych przez Fundację w „B”, spółka ta będzie miała status alternatywnego funduszu inwestycyjnego („AIF”) i będzie prowadziła działalność w zakresie trustów, funduszu i podobnych instytucji finansowych. Prawo Luksemburga implementuje Alternative Investment Fund Manager Directive („AIFMD”; Dyrektywa 2011/61/UE), tj. Dyrektywę o zarządzaniu alternatywnymi funduszami tak jak w Polsce, lecz formą prawną zawsze jest spółka która jeśli prowadzi działalność inwestycyjną może być funduszem inwestycyjnym zarejestrowanym we właściwym rejestrze i zarządzanym przez profesjonalne podmioty. „B” będzie w dalszej części wniosku określana jako „Fundusz”.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty