Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 10.05.2006, sygn. PD.I-415-25-06/BF, Urząd Skarbowy w Mikołowie, sygn. PD.I-415-25-06/BF
Czy można zaliczyć w koszty uzyskania przychodów raty leasingowe, wynikające z umowy leasingu, kontynuowanej na zasadzie cesji uprawnień?
Zgodnie ze stanem faktycznym opisanym przez wnioskodawcę, Pan X w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, podpisał w grudniu 2005 roku aneks do umowy leasingu z czerwca 2004 roku, na podstawie którego "przejął uprawnienia z tytułu umowy leasingu". Pierwotna umowa leasingu samochodu osobowego marki VOLVO zawarta została w czerwcu 2004 roku i spełniała - zdaniem podatnika - warunki określone w art. 23b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w konsekwencji czego opłaty wynikające z umowy leasingu stanowiły koszt uzyskania przychodu korzystających. Umowa leasingu została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, a suma ustalonych w umowie opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług odpowiada co najmniej wartości początkowej środka trwałego. Samochód stanowi własność finansującego, który dokonuje odpisów amortyzacyjnych od środka trwałego w podstawowym okresie leasingu. Z dniem 1 stycznia 2006 roku Pan X na mocy aneksu z grudnia 2005 roku, do umowy leasingu wstąpił w miejsce dotychczasowych korzystających, zatem umowa leasingu jest kontynuowana na podstawie cesji. Dotychczasowi korzystający pokryli 18 rat leasingowych, a do zakończenia umowy pozostały jeszcze do zapłaty 24 raty leasingowe.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty