Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 04.07.2006, sygn. PUS.I/423/29/06, Podkarpacki Urząd Skarbowy, sygn. PUS.I/423/29/06
Czy należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych różnice kursowe związane ze sprzedażą produkcji rolnej oraz różnice kursowe powstałe przy wpływach i wypływach z rachunku walutowego?
Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.), art. 2 ust. 1 pkt 1 i ust. 2, art. 12 ust. 1 pkt 1, ust. 2, ust. 2a i ust. 3, art. 15 ust. 1 i ust. 1a ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po rozpatrzeniu wniosku O. sp. z o. o. z siedzibą w R. z dnia 4.04.2006 r. w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego od osób prawnych, postanawia uznać, że w przedstawionym stanie faktycznym stanowisko zawarte we wniosku jest prawidłowe.
Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego opisanego we wniosku wynika, że spółka prowadzi działalność gospodarczą w zakresie produkcji rolnej (cykoria sałatowa, kapusta). Prowadzona produkcja mieści się w zakresie produkcji rolnej, która nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych stosownie do postanowień art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Produkty sprzedawane są na rynek Unii Europejskiej (Włochy). Faktury sprzedaży wystawiane są w euro - do przychodu przeliczane są na złote po średnim kursie NBP z dnia wystawienia faktury sprzedaży. W momencie otrzymania środków (w euro na rachunek walutowy) od kontrahenta zagranicznego za sprzedane produkty powstają różnice kursowe, które albo zwiększają przychody ze sprzedaży albo je zmniejszają. W momencie zapłaty z rachunku walutowego zobowiązań spółki w walucie euro powstają różnice kursowe, które zmniejszają bądź zwiększają koszt konkretnej usługi (np. transport produktów). Wpłaty na rachunek walutowy (otrzymanie zapłaty za należności, otrzymanie od kontrahenta zagranicznego pożyczki) przeliczane są po kursie kupna banku, z którego usług spółka korzysta, natomiast wypływy z rachunku walutowego przeliczane są po kursie sprzedaży banku, z którego usług spółka korzysta (spłata zobowiązań, spłata pożyczki walutowej), natomiast pobranie gotówki z konta walutowego przeliczane jest po kursie kupna banku, z którego usług spółka korzysta. Z uwagi na to, że kursy kupna i sprzedaży są różne powstają różnice przy operacjach wpłat i wypłat z konta walutowego, które są bezpośrednio związane z wpływami ze sprzedaży, która nie podlega opodatkowaniu. Zapytanie podatnika jest następujące: czy należy opodatkować podatkiem dochodowym od osób prawnych różnice kursowe związane ze sprzedażą produkcji rolnej oraz różnice kursowe powstałe przy wpływach i wypływach z rachunku walutowego. .
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty