30.11.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 30.11.2005, sygn. PF-2/415/246/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu, sygn. PF-2/415/246/05

Czy można uznać wierzytelności za koszt uzyskania przychodów, w świetle art. 23 ust. 1 pkt 20 oraz ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

Pytanie podatnika

W czerwcu 2003r. wspólnicy spółki jawnej RRR zbyli na rzecz firmy......Sp.z o.o. wierzytelność dłużnika XX na kwotę 19.425,87 zł. brutto, a 15.949,72 zł. netto. Wierzytelność tą stanowiły nie zapłacone przez dłużnika faktury wystawione przez firmę RRR . Sprzedaż została zarachowana w przychodach firmy w 2002r. i odprowadzono od niej podatek dochodowy i podatek VAT. Firma ......Sp. z o.o. wszczęła postępowanie sądowe a dalej komornicze, które zakończyło się umorzeniem wobec stwierdzenia bezskuteczności egzekucji przez komornika zajmującego się sprawą. Nieściągalność została uprawdopodobniona postanowieniem o nieściągalności wydanym przez komornika. Bezskuteczność egzekucji skłoniła firmę .....z o.o. do zwrócenia firmie RRR wierzytelności. Zwrot tytułu prawnego do dysponowania wierzytelnością ma formę pisemną.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne