03.11.2005 Podatki

Postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego z dnia 03.11.2005, sygn. PBI/415-51/05, Pierwszy Urząd Skarbowy w Częstochowie, sygn. PBI/415-51/05

Czy przewłaszczenie nieruchomości jako zabezpieczenie spłaty pożyczki oraz zwrotne przeniesienie własności nieruchomości na pożyczkobiorców, po zwrocie pożyczki rodzi obowiązek w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, w szczególności obowiązek zapłaty zryczałtowanego 10% podatku dochodowego?

Pytanie podatnika

Ze stanu faktycznego przedstawionego we wniosku oraz przedłożonego aktu notarialnego Rep. A Nr 5788/2005 z dnia 14.06.2005 r. - umowy pożyczki i umowy przewłaszczenia na zabezpieczenie wynika, że w dniu 14.06.2005 r. zawarł Pan wraz z żoną umowę pożyczki z osobą trzecią. Zabezpieczeniem spłaty tej pożyczki było przewłaszczenie przez pożyczkodawcę trzech nieruchomości stanowiących własność Pana i żony. Zgodnie z postanowieniami zawartymi w umowie po spłacie pożyczki wraz z odsetkami, pożyczkodawca jest zobowiązany do zwrotnego przeniesienia nieruchomości na rzecz pożyczkobiorców. W świetle § 8 pkt 1 ww. aktu notarialnego pożyczkobiorca może przystąpić do zaspokojenia swojego roszczenia o zapłatę z przedmiotów przewłaszczonych po bezskutecznym upływie terminu płatności, po uprzednim wezwaniu pożyczkobiorcy do zapłaty i wyznaczeniu dodatkowego ostatecznego terminu spłaty wierzytelności. Zaspokojenie roszczenia pożyczkodawcy może nastąpić poprzez sprzedaż przewłaszczonych nieruchomości. Umowa pożyczki oraz umowa przewłaszczenia nieruchomości na zabezpieczenie zostały zawarte w formie aktu notarialnego.Nieruchomości przewłaszczone na zabezpieczenie spłaty pożyczki były nabyte przez pożyczkobiorców w czasie krótszym niż 5 lat.Zwrotne przeniesienie własności nieruchomości na pożyczkobiorców ma nastąpić po dokonaniu pełnej spłaty pożyczki, termin zwrotu pożyczki został ustalony najpóźniej do 15.06.2006 r.

ikona kłódki
Treści dostępne dla abonentów IFK Platformy Księgowych i Kadrowych

Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych

  • Codzienne aktualności prawne
  • Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
  • Bogatą bibliotekę materiałów wideo
  • Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty
Kup dostęp
Powiązane dokumenty
ikona zobacz najnowsze Dokumenty podobne