Interpretacja indywidualna z dnia 10 listopada 2023 r., Dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej, sygn. 0112-KDIL2-1.4011.650.2023.2.KP
Sprzedaż nieruchomości - umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie.
Interpretacja indywidualna – stanowisko prawidłowe
Szanowni Państwo,
stwierdzam, że Państwa stanowisko w sprawie oceny skutków podatkowych opisanego zdarzenia przyszłego w podatku dochodowym od osób fizycznych jest prawidłowe.
Zakres wniosku wspólnego o wydanie interpretacji indywidualnej
25 sierpnia 2023 r. wpłynął Państwa wniosek wspólny z 21 sierpnia 2023 r. o wydanie interpretacji indywidualnej, który dotyczy podatku dochodowego od osób fizycznych. Uzupełnili go Państwo – w odpowiedzi na wezwanie – pismem z 27 października 2023 r. (wpływ 7 listopada 2023 r.). Treść wniosku wspólnego jest następująca:
Zainteresowani, którzy wystąpili z wnioskiem
1)Zainteresowany będący stroną postępowania:
Pan D.L.
(…);
2)Zainteresowana niebędąca stroną postępowania:
Pani M.L.
(…).
Opis zdarzenia przyszłego
Pan D.L. (dalej: „Wnioskodawca”) oraz Pani M.L. (dalej: „Zainteresowana") są małżeństwem (Wnioskodawca oraz Zainteresowana, zwani są dalej „Wnioskodawcami”). W małżeństwie obowiązuje wspólność majątkowa.
Wnioskodawcy, na zasadzie wspólności małżeńskiej, nabyli działki położone w O. (dalej: „Nieruchomość") w 2008 roku. Nieruchomość nie została nabyta w ramach wykonywanej działalności gospodarczej Wnioskodawców.
Wnioskodawca nie jest polskim rezydentem podatkowym. Jednak, podlega on ograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce, ze względu na to, że przedmiotem zapytania jest Nieruchomość, która jest położona w Polsce. Zainteresowana jest polskim rezydentem podatkowym.
W 2014 roku, Wnioskodawcy zawarli z wierzycielem Wnioskodawcy (dalej: „Wierzyciel"), w formie aktu notarialnego, umowę przeniesienia prawa własności nieruchomości (dalej: „Umowa przewłaszczenia na zabezpieczenie”). W umowie tej, w celu zabezpieczenia spłaty zobowiązania (pożyczki), Wnioskodawcy przenieśli na rzecz Wierzyciela prawo własności Nieruchomości. Nadto określono, że w przypadku całkowitej spłaty zobowiązania wraz z należnymi odsetkami, Wierzyciel zwrotnie przeniesie prawo własności Nieruchomości na rzecz Wnioskodawców. Umowa ta była aneksowana w związku ze zmianą terminu spłaty pożyczki.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty