Wyrok SN z dnia 9 stycznia 2019 r., sygn. II PK 246/17
Dowiedzenie się przez pracownika już po upływie terminu określonego w art. 264 § 1 k.p., ale w okresie wypowiedzenia umowy o pracę, że faktycznie nie doszło do likwidacji jego stanowiska pracy, jak podano w wypowiedzeniu umowy o pracę, a na jego miejsce została zatrudniona nowa osoba, uzasadnia wniosek o przywrócenie terminu do wniesienia odwołania (art. 265 § 1 i 2 k.p.). Od daty dowiedzenia się o tej okoliczności biegnie termin do wniesienia odwołania do sądu.
Teza od Redakcji
Sąd Najwyższy w składzie:
SSN Dawid Miąsik (przewodniczący)
SSN Krzysztof Rączka
SSN Krzysztof Staryk (sprawozdawca)
w sprawie z powództwa M. P. przeciwko D. sp. z o.o. we W. o odszkodowanie w związku z nieuzasadnionym rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem, po rozpoznaniu na posiedzeniu niejawnym w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych w dniu 9 stycznia 2019 r., skargi kasacyjnej powoda od wyroku Sądu Okręgowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. akt IX Pa [...],
uchyla zaskarżony wyrok i sprawę przekazuje Sądowi Okręgowemu we W. do ponownego rozpoznania i orzeczenia o kosztach postępowania kasacyjnego.
Uzasadnienie
Wyrokiem z dnia 26 kwietnia 2017 r., sygn. akt IX Pa [...], Sąd Okręgowy -Sąd Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. - w sprawie z powództwa M. P.
przeciwko D. Spółce z o.o. we W. o odszkodowanie w związku z nieuzasadnionym rozwiązaniem umowy o pracę za wypowiedzeniem - oddalił apelację powoda od wyroku Sądu Rejonowego - Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych we W. z dnia 9 grudnia 2016 r., sygn. aktX P [...], oddalającego powództwo.
Sąd pierwszej instancji ustalił, że powód był pracownikiem strony pozwanej w okresie od 4 maja 2011 r. do 31 grudnia 2015 r., zatrudnionym na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony w pełnym wymiarze czasu pracy, początkowo na stanowisku kierownika projektu, a następnie - menagera ds. marketingu. Pismem z 24 września 2015 r., wręczonym powodowi tego samego dnia, strona pozwana wypowiedziała powodowi umowę o pracę z zachowaniem trzymiesięcznego okresu wypowiedzenia, który upłynął 31 grudnia 2015 r. W okresie wypowiedzenia powód został zwolniony z obowiązku wykonywania pracy i nie przebywał na terenie pozwanego. Przyczyną rozwiązania umowy o pracę była likwidacja stanowiska pracy. Oświadczenie strony pozwanej o wypowiedzeniu powodowi umowy o pracę zawierało prawidłowe pouczenie o prawie do wniesienia w terminie 7 dni od jego otrzymania odwołania do sądu pracy. Powód wniósł odwołanie od wypowiedzenia umowy o pracę 25 listopada 2015 r. - twierdząc, że przyczyna wypowiedzenia - likwidacja stanowiska pracy - była fikcyjna; pracodawca zatrudnił na jego miejsce inne osoby, o czym dowiedział się dopiero pod koniec listopada 2015 r. Sąd pierwszej instancji na podstawie art. 265 § 1 i 2 k.p. przywrócił powodowi termin do wniesienia odwołania, uznając, że uprawdopodobnił przyczynę opóźnienia obiektywnymi okolicznościami. Po przeprowadzeniu postępowania dowodowego Sąd ten stwierdził, że faktycznie doszło do likwidacji stanowiska powoda, a zakres obowiązków nowo zatrudnionej pracownicy E. N. nie pokrywał się z obowiązkami powoda, dlatego oddalił powództwo.
Już dziś zamów dostęp
do IFK Platforma Księgowych i Kadrowych
- Codzienne aktualności prawne
- Porady i artykuły z najpopularniejszych czasopism INFOR wraz z bieżącymi wydaniami
- Bogatą bibliotekę materiałów wideo
- Merytoryczne dodatki, ściągi, plakaty